Sprawozdanie merytoryczne z realizacji zadania dofinansowanego ze środków PFRON w zakresie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych - Nr umowy 4 /S/2023 pn. „Jedziemy po zdrowie”.

Celem realizowanego zadania było podniesienie świadomości na temat roli zrównoważonego rozwoju w naszym życiu i poprawa stanu fizycznego oraz samopoczucia seniorów z niepełnosprawnościami oraz osób z ich otoczenia podczas pobytu i udziału w zajęciach aktywizujących w Lądku Zdroju w okresie od 23 – 30 kwietnia 2023 r. poprzez:

  • korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych oraz gimnastyki w basenie;
  • korzystanie z bazy rekreacyjnej;
  • spacery na świeżym powietrzu podnoszące sprawność fizyczną;
  • obserwacje przyrodnicze i zwiedzanie.

Podczas pobytu uczestnicy mieli okazję odwiedzić wiele ciekawych miejsc w Lądku –Zdroju i okolicy, wymienić można niektóre z nich:

  • Spacery w okolice Zakładu Przyrodoleczniczego „Wojciech”, gdzie w sąsiedztwie źródła „Dąbrówka” mieści się barokowa kaplica zdrojowa Matki Bożej na Pustkowiu – obecnie Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych (ul. Lipowa),podczas budowy której odkryto nowe źródło oraz zwiedzanie z przewodnikiem części uzdrowiskowej miasta, m. in. Zakładu Przyrodoleczniczego „Jerzy” stanowiącego kompleks budynków nazywanych powszechnie „Starym Jerzym” i „Nowym Jerzym”. Podziwianie budowli oraz rzeźb;
  • Zwiedzanie m.in. rynku miasteczka bogatego w barokowe i renesansowe kamieniczki w zachodniej i północnej pierzei, XIX-wieczny ratusz, XVI-wieczny pręgierz przeniesiony tu ze wsi Skrzynka na miejsce zaginionego oryginalnego i barokową figurę Trójcy Świętej;
  • Wieczorek taneczny oraz udział w Biesiadzie z tańcami i konsumpcją pstrąga;
  • Kąpiele w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Wojciech” w Parku Słowackiego zbudowanym w 1680 roku jako zakład kąpielowy na wzór łaźni tureckiej. Skorzystanie z pijalni wód mineralnych oraz zwiedzanie budynku, który jest zwieńczony ośmioboczną kopułą.
  • Spacer wokół Parku Dendrologicznego i Arboretum położonego na wysokości 475-500 m n. p. m, najwyżej pośród wszystkich arboretów w Polsce oraz zdobycie góry Trojak przez niektórych uczestników.
  • Zwiedzanie miasta Kłodzka oraz Twierdzy Kłodzkiej, Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie oraz Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, a w drodze do domu odnowionego miasta Nysa z wkomponowanymi w nowoczesną architekturę zabytkowymi budowlami oraz zwiedzanie z przewodnikiem Bastionu Świętej Jadwigi.

Główny rezultat , jakim było podniesienie sprawności fizycznej osób z niepełnosprawnością poprzez aktywny udział w zajęciach ruchowych, zabiegach rehabilitacyjnych, gimnastyce w basenie i spacerach, a także wzrost własnej samooceny i wartości osobistej uczestników, został osiągnięty.

Uczestnicy zwiększyli zaufanie we własne siły oraz wrócili zmotywowani do aktywności fizycznej i społecznej. Poznali także nowe przykłady budowania zrównoważonego rozwoju w otoczeniu człowieka z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych.

Donata Malińska