Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje.
Zrealizowane
Koordynatorka projektu - Edyta Mężyk
Projekt jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w partnerstwie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne, a finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.
Dotacja – 1000 zł. Faktury rozliczane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Cele projektu: Wsparcie Organizacji Pozarządowych w działaniach integrujących osoby z doświadczeniem uchodźczym i migranckim w środowisku lokalnym. Sposób na integrację: konwersacje językowe prowadzone przez osoby 60+ z Polski z uchodźcami/migrantam – osoby 18+
Stowarzyszenie WUTW zostało wybrane jako jedno z 11 Organizacji Pozarządowych z całej Polski do realizacji tego projektu.
Okres realizacji projektu: Luty 2023 – luty 2024
Grupa docelowa: - wolontariusze 60+ z Klubu Wolontariusza „Pomagamy” - uchodźcy/ migranci z Ukrainy mieszkający w powiecie wodzisławskim
Ilość osób biorących udział w projekcie - 21
Działania podczas realizacji projektu: 1. Udział 2 przedstawicieli SWUTW w szkoleniu stacjonarnym. 2. Przeprowadzenie przez koordynatorkę projektu z ramienia SWUTW rekrutacji wśród wolontariuszek z Klubu Wolontariusza „Pomagamy” do prowadzenia konwersacji – 9 osób, wiek: 60+. Rekrutacja 9 osób z doświadczeniem migranckim z Ukrainy, zainteresowanych korzystaniem z konwersacji. 3. Udział wolontariuszek w bloku szkoleń międzykulturowych i językowych prowadzonych on-line przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę. 4. Prowadzenie konwersacji przez utworzone pary: wolontariuszka – osoba z Ukrainy, w okresie od maja 2023 do lutego 2024 r. 5. Zorganizowanie 5 integracyjnych spotkań dla wszystkich par prowadzących konwersacje. 6. Spotkanie wolontariuszek z tutorem z Warszawy z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – omówienie realizacji projektu. 7. Spotkanie wolontariuszek i migrantek z Ukrainy z koordynatorką projektu z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – relacje z realizacji projektu. 8. Comiesięczne sprawozdania z realizacji projektu wysyłane przez koordynatorkę projektu z ramienia SWUTW do Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. 9. Zakończenie projektu – ogólnopolskie spotkanie finałowe w Łodzi. Z SWUTW uczestniczyły 2 osoby. Podczas spotkania realizatorzy tego projektu z 11 organizacji pozarządowych dzielili się uzyskanym doświadczeniem z osobami zainteresowanymi założeniem seniorsko-migranckich klubów konwersacyjnych w różnych regionach Polski.
Koordynatorka projektu: Ambasadorka programu Seniorzy w akcji – Edyta Mężyk
Projekt realizowany w ramach Programu „UTW – Seniorzy w akcji” – Mikrogranty dla Klubu Ambasadorów SWA (Seniorzy w akcji).
Przyznana dotacja - 3000 zł. pochodzi ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „UTW – Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Okres realizacji projektu: 1.03. – 1.08.2023 r.
Grupa docelowa: - seniorki z Klubu Wolontariusza „Pomagamy” - uczniowie kl. II i dzieci z Ukrainy – oddział przygotowawczy kl. I – III ze Szkoły Pdst. nr 1 w Wodzisławiu Śl. z opiekunami.
Łączna liczba uczestników projektu – 166 osób
Zrealizowane działania w ramach projektu:
-
Akcja „Sprzątanie świata lokalnie” – na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki. Ilość osób – 46. Na zakończenie zaplanowano wspólne zabawy integrujące 2 pokolenia oraz poczęstunek: słodką ucztę i ognisko z pieczeniem kiełbasy. W wydarzeniu uczestniczyła koordynatorka programu „UTW – Seniorzy w akcji” z Warszawy – p. Małgorzata Stanowska i kamerzysta – p. Michał Nadolny, który nakręcił film z tego wydarzenia.
-
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej – działania realizowane w szkole SP nr 1, udział wzięły 42 osoby: - warsztaty kulinarne – grupy międzypokoleniowe - konkurencje sportowe na wesoło z nagrodami – grupy międzypokoleniowe
-
Wyjazd edukacyjny do zabytkowej Kopalni „Ignacy”, pokaz uruchamiania ponad 100-letniej wyciągowej maszyny parowej, eksperymentowanie w centrum nauki SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności), zwiedzanie wystawy „Wiek Pary” i terenu rekreacyjnego „Park pary” z placem zabaw i ogrodem doświadczeń. Poczęstunek dla wszystkich uczestników – 49 osób
-
Warsztaty krawieckie – szycie maskotek – przytulanek, które dzieci otrzymały na zakończenie projektu. Udział wzięło 29 osób
Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego: Organizowanie na terenie Miasta wydarzeń kulturalnych w szczególności: festiwali, koncertów, konkursów, spektakli, występów artystycznych
Numer umowy: BSS.524.2.5.2023 Okres realizacji: 1.04.2023-31.12.2023.
Tytuł zadania: Muzyczna pasja pobudza seniorów do życia
Zadanie 1. Jedna mała forma muzyczna – 122 uczestników - w Pałacu Dietrichsteinów 12.IV.2023. Koncertował zespół „Grupa bez daty ważności”. Grane rytmy muzyczne z młodych lat uczestników.
Zadanie 2. Widowisko muzyczno-taneczne dla seniorów - 329 uczestników - 2.X.2023, podczas którego występował Klub Tańca Towarzyskiego SPIN oraz w holu WCK była wystawa prezentująca dorobek WUTW (kroniki, rękodzieło – z klubu „Rękodzieła” i obrazy z klubu „Malarstwa i Sztuki”) oraz Klubu Senior+ (prace manualne wykonane przez seniorki uczestniczące w zajęciach).
Rozdawane były ulotki z propozycjami zagospodarowania wolnego czasu przez seniorów i rozwijania różnorodnych zainteresowań.
Ponadto Prezydent Miasta Mieczysław Kieca wygłosił krótki wykład: „Polityka senioralna jednym z priorytetowych obszarów działania w obliczu starzenia się społeczeństw. Zapewnienie wsparcia oraz włączanie seniorów do głównego nurtu życia społecznego na poziomie regionalnym, krajowym i lokalnym”.
Zadanie 3. Koncert przedsylwestrowy – 340 uczestników. Koncert operetkowo-musicalowy „Baśń dla dorosłych” w wykonaniu 4 śpiewaków oraz 2 muzyków (fortepian i skrzypce). Po koncercie wydarzenie przeniesione zostało do holu WCK, gdzie na gości czekał skromny poczęstunek w ramach cateringu i była możliwość spotkania ze znajomymi oraz złożenie życzeń.
Łącznie w tych trzech wydarzeniach uczestniczyło 791 osób, czyli w 100% została zrealizowana wartość docelowa (planowano 790). Każde wydarzenie miało inną formę rozrywkową, różniło się stylem muzycznym. Dzięki tym różnicom uczestnicy mogli zaspokoić swoje odmienne gusta i wybrać
formę najbardziej odpowiednią dla siebie. Byli też tacy seniorzy, którzy skorzystali z każdego z proponowanych wydarzeń.
Informacje o wydarzeniach były reklamowane za pomocą plakatów rozwieszonych w takich miejscach jak: WCK, WUTW. CAS, Pałac Dietrichsteinów, UM, Miejska i Powiatowa Biblioteka, dworzec kolejowy, galeria Karuzela oraz za pomocą mediów: strona internetowa i Facebook WUTW, Facebook CAS, Nasz Wodzisław oraz udostępnień dokonanych przez osoby obserwujące
Facebook WUTW.
Całkowity koszt projektu: 15.159 zł
Kwota dotacji – 13.175 zł
Koordynator projektu: Bożena Kowalczyk
Rozliczenie finansowe: Małgorzata Łapka
Sprawozdanie z realizacji Zadania publicznego p.n.:
Działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia.
Tytuł projektu: Akademia Zdrowego Seniora
okres realizacji: 1.04 2023 r. – 31.12. 2023 r.
Miejscem realizacji zadania - miasto Wodzisław Śląski oraz podczas wizyt studyjnych teren powiatu wodzisławskiego i raciborskiego.
Grupa docelowa to wodzisławscy seniorzy, w tym słuchacze WUTW w liczbie 300 osobo/uczestników we wszystkich działaniach łącznie.
Całkowita kwota zadania: 11 346,00 Prezydent Miasta Wodzisław Śląski
Kwota dotacji: 8 848,00
Koordynator projektu: Donata Malińska
Rozliczenia finansowe: Małgorzata Łapka
Grupę docelową stanowili wodzisławscy seniorzy, w tym słuchacze WUTW w liczbie 310 osobo/uczestników we wszystkich działaniach łącznie.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące zadania:
Zadanie 1. Wykłady i warsztaty specjalistów z różnych dziedzin nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu.
1/ Jeden 2 godzinny wykład z dyskusją pt. „4 kroki do utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej w wieku 60+” prowadzony przez psychologa.
2/ Jeden warsztat 3 godzinny z psychologiem pt.„Trening umysłu na emeryturze” .
3/ Jeden 1,5 godz. wykład/ pogadanka pt. „ Aktywność i potrzeby energetyczne narządów wewnętrznych w podeszłym wieku” Zajęcia poprowadzi trenerka medyczna specjalizująca się w szerzeniu wiedzy w zakresie profilaktyki i budowania zdrowych nawyków.
4/ Jeden warsztat 1,5 godzinny z fizjoterapeutą. (Planowane miejsce realizacji ze względów logistycznych zostało przeniesione do Klubu Senior +).
Miejsce realizacji: sala konferencyjna Dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim, sala w Klubie Senior+;
Wkład osobowy: 4 Usługi: Wykład - psycholog, Warsztat – psycholog, Pogadanka-trenerka medyczna, Warsztat- fizjoterapeuta
Wkład rzeczowy: sponsorowane przez UM sale wykładowe
Zadanie 2. Jak korzystać z dobrodziejstw natury?
1/ 3-godzinna wizyta w Pasiece Wiktoria w Czyżowicach.
Grupa docelowa: seniorzy z terenu miasta oraz słuchacze WUTW .
Wkład osobowy: Trener - moderator zajęć praktycznych
Wkład rzeczowy: sponsorowany przejazd do Pasieki i z powrotem
2/ Leśna przygoda: wyjazd do wodnego rezerwatu przyrody Łężczok na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”
– kilkugodzinne zajęcia edukacyjno-poglądowe z ornitologiem,
-przygotowywanie ziół do zasuszenia, wykonanie opisów z ich zastosowaniem, a następnie wykonanie mini przewodnika „Ziółka z leśnego zagajnika”
Wkład osobowy: Trener - moderator zajęć praktycznych – 1 wolontariusz, 1 umowa cyw.-prawna z ornitologiem;
Wkład rzeczowy: Usługa- Pokaz i degustacja w pasiece, artykuły spożywcze –posiłek w Rezerwacie, Mat. plastyczno-dekoracyjne do Zielnika;
-sponsorowany przejazd do Rezerwatu i z powrotem .
Zadanie 3. Edukacja i aktywizacja zdrowotna.
4- godzinne zajęcia profilaktyczno-promocyjne w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza
Zrealizowano następujące zadania:
- pokazy i konsultacje indywidualne prowadzone przez specjalistów z zakresu ochrony zdrowia
- promocja zdrowych nawyków żywieniowych i zachowań prozdrowotnych oraz degustacja zdrowych deserów, napojów i produktów przygotowanych przez,
- możliwość zainstalowania i nauczenia się korzystania z aplikacji zdrowotnych;
- prezentacja możliwości korzystania z usług teleopieki przez Spółkę OPIEKANOVA
- zajęcia w terenie aktywizujące seniorów.
Konkurencje i zabawy sprawnościowe prowadzone były przez Instruktora- moderatora zajęć sportowych. Odbył się także pokaz grupowego treningu w wykonaniu słuchaczy WUTW i zaproszonych grup tanecznych ( zumba, taniec liniowy)
Uczestnicy tworzyli wierszy/ sentencje o zdrowiu na tablicach flipchard, które prezentowaliśmy w działaniach informacyjno-promocyjnych, m.in. na stronach i portalach internetowych.
Wkład osobowy: 1 Instruktor- moderator zajęć sportowych, 1 Trener wolontariusz - moderator zajęć praktycznych, 1 Couch-instruktor inf. –wolontariusz, 4 trenerzy sportowi-wolontariusze, Stoiska zdrowotne - 4 wolontariusze,
Słuchacze Szkoły Edukacji i Innowacji, Nauczyciele TEB EDUKACJA, Pielęgniarki z DPS „Maja” , Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Wilchw, członkinie Klubu SWUTW „Kruche babeczki”, członkinie grup tanecznych Zumby i Tańca liniowego, oraz uczniów PCKZiU, wsparcie przez członków Zarządu Stowarzyszenia.
Wkład rzeczowy: Zakup produktów spożywczych do przygotowania degustacji, Zakup pojemniczków i sztućców jednorazowych, serwetek, materiałów piśmienniczych i papierniczych potrzebnych do przygotowania konkurencji, posiłek regeneracyjny;
Sponsorowane: materiały promocyjne, informacyjne, rzeczowe , gadżety dla dzieci i dorosłych rozprowadzane przez operatorów stoisk zdrowotnych, udostępnione ławy i stoły z RPR.
Celem realizowanego zadania było podniesienie świadomości na temat roli zrównoważonego rozwoju w naszym życiu i poprawa stanu fizycznego oraz samopoczucia seniorów z niepełnosprawnościami oraz osób z ich otoczenia podczas pobytu i udziału w zajęciach aktywizujących w Lądku Zdroju w okresie od 23 – 30 kwietnia 2023 r. poprzez:
- korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych oraz gimnastyki w basenie;
- korzystanie z bazy rekreacyjnej;
- spacery na świeżym powietrzu podnoszące sprawność fizyczną;
- obserwacje przyrodnicze i zwiedzanie.
Podczas pobytu uczestnicy mieli okazję odwiedzić wiele ciekawych miejsc w Lądku –Zdroju i okolicy, wymienić można niektóre z nich:
- Spacery w okolice Zakładu Przyrodoleczniczego „Wojciech”, gdzie w sąsiedztwie źródła „Dąbrówka” mieści się barokowa kaplica zdrojowa Matki Bożej na Pustkowiu – obecnie Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych (ul. Lipowa),podczas budowy której odkryto nowe źródło oraz zwiedzanie z przewodnikiem części uzdrowiskowej miasta, m. in. Zakładu Przyrodoleczniczego „Jerzy” stanowiącego kompleks budynków nazywanych powszechnie „Starym Jerzym” i „Nowym Jerzym”. Podziwianie budowli oraz rzeźb;
- Zwiedzanie m.in. rynku miasteczka bogatego w barokowe i renesansowe kamieniczki w zachodniej i północnej pierzei, XIX-wieczny ratusz, XVI-wieczny pręgierz przeniesiony tu ze wsi Skrzynka na miejsce zaginionego oryginalnego i barokową figurę Trójcy Świętej;
- Wieczorek taneczny oraz udział w Biesiadzie z tańcami i konsumpcją pstrąga;
- Kąpiele w Zakładzie Przyrodoleczniczym „Wojciech” w Parku Słowackiego zbudowanym w 1680 roku jako zakład kąpielowy na wzór łaźni tureckiej. Skorzystanie z pijalni wód mineralnych oraz zwiedzanie budynku, który jest zwieńczony ośmioboczną kopułą.
- Spacer wokół Parku Dendrologicznego i Arboretum położonego na wysokości 475-500 m n. p. m, najwyżej pośród wszystkich arboretów w Polsce oraz zdobycie góry Trojak przez niektórych uczestników.
- Zwiedzanie miasta Kłodzka oraz Twierdzy Kłodzkiej, Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie oraz Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, a w drodze do domu odnowionego miasta Nysa z wkomponowanymi w nowoczesną architekturę zabytkowymi budowlami oraz zwiedzanie z przewodnikiem Bastionu Świętej Jadwigi.
Główny rezultat , jakim było podniesienie sprawności fizycznej osób z niepełnosprawnością poprzez aktywny udział w zajęciach ruchowych, zabiegach rehabilitacyjnych, gimnastyce w basenie i spacerach, a także wzrost własnej samooceny i wartości osobistej uczestników, został osiągnięty.
Uczestnicy zwiększyli zaufanie we własne siły oraz wrócili zmotywowani do aktywności fizycznej i społecznej. Poznali także nowe przykłady budowania zrównoważonego rozwoju w otoczeniu człowieka z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych.
Donata Malińska
Okres realizacji projektu: 18.03.2022 - 30.06.2022 r.
Projekt realizowany w ramach programu "UTW - Seniorzy w akcji" - Mikrogranty Klubu Ambasadorów SWA (Seniorzy w akcji) przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".
Przyznana dotacja - 3000 zł. pochodzi ze środków programu "UTW - Seniorzy w akcji" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW)
Grupa docelowa: wolontariusze - seniorzy z Klubu Wolontariusza "Pomagamy" działającego na WUTW, dzieci i młodzież - z Polski i Ukrainy z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego "Dziupla" z opiekunami. Maksymalna ilość osób podczas jednego wydarzenia - 50 osób
Przewidziane działania w ramach projektu:
- Akcja "Sprzątanie świata lokalnie" - teren Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" z poczęstunkiem
- Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej - warsztaty kulinarne, konkurencje sportowe na wesoło, konkursy, zabawy. Nagrody dla wszystkich uczestników
- Wycieczka krajoznawczo - edukacyjna: skansen w Pszczynie, warsztaty zielarskie, zwiedzanie ogrodów Kapias, obiad
Cele projektu:
Celem działania jest promowanie ochrony środowiska i postaw ekologicznych oraz poszerzenie świadomości ekologicznej seniorek i dzieci. Kolejnym celem jest integracja międzypokoleniowa - współpraca i partnerstwo podczas różnych działań, a także okazywanie wzajemnego szacunku. Założeniem tego projektu było również rozwijanie zdolności kulinarnych.
Założone cele z całą pewnością zostały osiągnięte.Podczas tych wszystkich spotkań panowała bardzo radosna i życzliwa atmosfera oraz szczera integracja tych dwóch pokoleń - wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Koordynator projektu - Edyta Mężyk
Projekt KULTURA ZBLIŻA POKOLENIA realizowany: 15.04.2022 – 31.12.2022
Tytuł zadania publicznego: Organizowanie na terenie Miasta wydarzeń kulturalnych w szczególności: festiwali, koncertów, spektakli., występów artystycznych.
Zgodnie z umową zrealizowano 2 działania: 3 „Muzyczno-poetyckie Środy” oraz 1 „koncert przedsylwestrowy”.
Działanie 1 „Muzyczno-poetyckie Środy”:
- 25 maja, środa - w przeddzień Święta Matki 44 seniorek i seniorów uczestniczyło w muzyczno-literackim spotkaniu dedykowanym matkom.
Na flecie grała młoda artystka, wodzisławianka, Zuzanna Bornikowska, która wykonała także kilka wokalnych standardów. Przy klawiszach towarzyszył jej słuchacz WUTW, Andrzej Wilczek. Wiersze o matce czytali członkowie grupy teatralnej "Młodzi Duchem", działającej przy WUTW. Spotkanie odbyło się w lokalu „Heksa”. - 21 września, środa - na dwa dni przed końcem lata w pięknej sali koncertowej w świeżo odremontowanym Pałacu Dietrichsteinów odbył się koncert „Lato pełne dźwięków”.
Wydarzenie pozwoliło zebranym w liczbie 117 seniorów, wysłuchać pięknej muzyki instrumentalnej w wykonaniu 17-letniej Marty Król (skrzypce, wokal), która edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej w Wodzisławiu Śl.
Towarzyszyli jej: 13-letnia siostra Maria (flet, pianino, śpiew) oraz rodzice: mama Aleksandra (śpiew, gitara) i tata Marcin (gitara, akustyka), którzy dobrowolnie i charytatywnie zdecydowali się wspierać młodą wykonawczynię.
Wykonanie piosenek było przeplatane słowem literackim, konkretnie – z poezją w wykonaniu seniorek z grupy teatralnej Młodzi Duchem, działającej przy WUTW. - 8 listopada, wtorek (a nie środa ze względu na grafik wydarzeń w miejscu wydarzenia - Pałacu Dietrichsteinów) odbył się koncert zatytułowany „Barwy Jesieni” w wykonaniu 17-letniej Dominiki Celmer (skrzypce, śpiew), która była uczennicą Szkoły Muzycznej w Wodzisławiu Śl.
Charytatywnie wspierali ją rodzice: Magdalena (wokal) i Marcin (konga, instrumenty perkusyjne) oraz Aleksandra Skotarek (wokal, piano) i Dariusz Skotarek (nagłośnienie).
Podczas spotkania członkowie teatru WUTW "Młodzi Duchem" zaprezentowali wiersze o tematyce jesiennej.
Na spotkanie przyszło 70 gości, głównie seniorów.
We wszystkich spotkaniach muzyczno-literackich wzięło udział 9 wolontariuszy- członków teatru WUTW "Młodzi Duchem" oraz 1 wolontariusz – konferansjer, który prowadził również Koncert Przedsylwestrowy
Działanie 2: Koncert Przedsylwestrowy „Oskar Jasiński i jego Goście” odbył się 19 grudnia w sali koncertowej Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Wystąpili: Oskar Jasiński – tenor, Zofia Garganisz -sopranistka, Marcina Tomasza Kotarba – tenor. Towarzyszył im zespół muzyczny MAES-QUARTET i para taneczna Małgorzata Dorosiewicz Kotarba i Yatskevich-Yauheni.
Występ wzbudził ogromne emocje wśród 340 uczestników, głównie seniorów a także zaproszonych gości z organizacji pozarządowych, jednostek organizacyjnych miasta i powiatu wodzisławskiego oraz uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., z którym WUTW współpracuje realizując międzypokoleniowe zadania.
WUTW po koncercie zaprosił wszystkich gości na mały poczęstunek. Spotkanie było okazją do złożenia życzeń świątecznych
i noworocznych.
Projekt KULTURA ZBLIŻA POKOLENIA cieszył się ogromnym zainteresowaniem i okazał się dużym sukcesem. Świadectwem tego były gromkie brawa oraz komentarze i podziękowania ze strony uczestników.
Osiągnięty poziom rezultatów przedstawia się następująco
- Wzrósł o 511 osób udział seniorów w życiu kulturalnym miasta dzięki umożliwieniu bezpłatnego udziału w korzystaniu z dóbr kultury ( przy założeniu ok. 400 osób). Mierniki: listy obecności, fotorelacje, informacje w mediach i na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych.
- Nastąpił wzrost świadomości młodszego pokolenia w liczbie przekraczającej 60 osób w zakresie zaangażowania seniorów w życie kulturalne. Mierniki: plakaty, komentarze na Fb, rozmowy i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz w trakcie wydarzeń towarzyszących.
- Podniosła się wiedza na temat rodzimych indywidualności młodego pokolenia dzięki możliwości poznania ich twórczości. Mierniki: ankieta, komentarze w mediach społecznościowych.
- Wzrosło zadowolenie 340 uczestników z możliwości bezpłatnego udziału w wielkim wydarzeniu kulturalnym przez seniorów i przedstawicieli młodszego pokolenia. ankieta końcowa. Mierniki: wejściówki do WCK na koncert, ankieta, komentarze w mediach społecznościowych, zaciąganie opinii podczas spotkań klubowych z członkami WUTW.
Zakładane rezultaty jakościowe i ilościowe zostały w pełni osiągnięte przez realizatora projektu.
Opiekun projektu: Bożena Kowalczyk
Sprawozdanie merytoryczne z wykonania zadania „Wyjazd rekreacyjny do Głuchołaz” w zakresie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, na podstawie umowy nr 11/S/2022 z dnia 16.09.2022 r. dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Liczba uczestników: 26 osób, w tym:
- osoby z niepełnosprawnością: 15 uczestników
- opiekunowie ON: 11 uczestników
w/w osoby złożyły zgody na przetwarzanie ich danych osobowych
- Termin realizacji zadania: 09.10.2022 r. – 15.10.2022 r.
- Miejsce realizacji zadania:
Instytut Dydaktyczno-Naukowy im. Vincenza Priessnitza
Ośrodek Formacyjno -Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy
gen. Andersa 74-76, 48-340 Głuchołazy - Opis osiągniętych efektów
Głównym założeniem zadania było podniesienie sprawności fizycznej osób z niepełnosprawnościami poprzez aktywny udział w zajęciach ruchowych i spacerach, a także wzrost samopoczucia osobistego uczestników, który został osiągnięty poprzez:
- Korzystanie z 4 zabiegów rehabilitacyjnych dziennie, siłowni na powietrzu, spędzania czasu w jacuzzii centrum Spa oraz przy tężni;
- Spacery po części zdrojowej miasta oraz Rynku i okolicy w ciągu niebieskiego szlaku prowadzącego z głuchołaskiego Zdroju;
- Ćwiczenia rekreacyjno - usprawniające w terenie w parku oraz przy usytuowanej na Górze Parkowej "Studni Jakubowej" , spacery z kijkami, zbieranie grzybów i kasztanów;
- Udział w zajęciach z animatorem, podczas których wykonywane były prace plastyczne i Rękodzieło artystyczne;
- Udział w wieczorkach kulturalnych przy muzyce oraz przy wspólnym śpiewie w kawiarence z animatorem;
- Odwiedzenie fabryki Krówek w Głuchołazach;
- Spacery do przygranicznej Republiki Czeskiej.
Założone rezultaty polegające na zwiększeniu zaufania we własne siły oraz motywacji do aktywności fizycznej i społecznej, zastosowanie poznanych umiejętności ruchowych
i rekreacyjnych w życiu codziennym zostały osiągnięte, co wyrazili uczestnicy w rozmowach i chęci ponownego odwiedzenia tego miejsca.
Dzięki tym aktywnościom wzrósł poziom kompetencji uczestników/ uczestniczek, takich jak:
- porozumiewanie się / komunikacja,
- zaufanie we własne siły,
- motywacja do aktywności fizycznej ,
- odpowiedzialność,
- poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji,
- koncentracja, uwaga.
Opiekun: Donata Malińska
Projektu "E-obywatel. Nowe umiejętności i włączenie cyfrowe osób starszych".
„Szkoła Liderów Trzeciego Wieku” to projekt WUTW, realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych - „ ASOS”. Celem projektu jest mobilizowanie, angażowanie i edukowanie seniorów. Najtrudniejsze zadania zostały postawione przed grupą 12 słuchaczek WUTW, które dobrowolnie zdecydowały się włączyć w ten Projekt. Wszystko po to, aby zdobytą wiedzą i doświadczeniem zmieniać seniorów w aktywnych mieszkańców, obywateli i członków lokalnej społeczności.
Realizacja Projektu odbywała się poprzez:
I. Warsztaty szkoleniowe: 1. 31.07. - 1.08.2020 Piasek k/Pszczyny : nauka efektywnej pracy na rzecz seniorów i realizowanie celów społecznych. 2. 7.08. -8.08.2020 Cieszyn : zdobywanie wiedzy o nowych narzędziach internetowych i sposobach korzystania z nich. 3.28.08-29.08.2020 Bielsko Biała : sposoby pozyskiwania środków na działalność społeczną ze źródeł prywatnych i publicznych 4.13.09.-14.09.2020 Podzamcze : aktywowanie społeczności lokalnej i metody walki o swoje prawa. 5. 25.09.-26.09.2020 Ustroń : doskonalenie wiedzy w zakresie wykorzystania mediów do promocji spraw seniorów. 6. 2.10.- 3.10.2020 Żywiec : redagowanie notatek prasowych, analizowanie artykułów z portali informacyjnych. 7. 16.10.-17.10.2020 Kozłów : przygotowanie uczestników do wystąpień publicznych i dokonywania prezentacji.
II. Wizyta Studyjna: 1. 4.11. - 5.11.2020 w Wałbrzychu, głównie ze stowarzyszeniem senioralnym "Radość Życia": uczestnictwo w warsztatach, wykładach i prelekcji na temat wzrostu wiedzy i partycypacji społecznej seniorów, wymiana doświadczeń, dobrych praktyk.
III. Konkurs na kampanię partycypacyjną: Do konkursu mającego na celu pozytywne postrzeganie starości w społeczeństwie , zgłoszono 6 projektów. Projekty zostały skonsultowane w ramach biura WUTW z coachem, poprzez spotkania w grupach 3 i 5-cio osobowych . Komisja konkursowa przyznała I miejsce i nagrodę w wysokości 10.000zł za projekt : „Ekotasza dla Seniora”. Nagrodę przeznaczono na zakup maszyn i akcesoriów do szycia toreb, które rozdano podczas Ogólnopolskiego Dnia Seniora 20.11.2020 oraz Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 5.11.2020 na wodzisławskim rynku. Docelowo zakupione maszyny będą służyć seniorom w nowo powstałym „Klubie Szwaczek” przy WUTW.
IV. Dni Wodzisławskiego Seniora - „WODZIRALIA” „Wodziralia” zostały uroczyście otwarte prze Prezydenta Miasta p. Mieczysława Kiecę w dniu 13.10.2020 w Rodzinnym Parku Rozrywki na Trzech Wzgórzach. Program obejmował zajęcia rekreacyjne, artystyczne oraz poczęstunek. W ramach „Wodziralii” odbył się cykl wykładów: „Trudne Trio” - umieranie, śmierć ,żałoba „Zapachy Natury”- pozyskiwanie olejków eterycznych „7 Filarów Dobrostanu Seniora”- promowanie zdrowia „Zdrowie Seniora” - spotkanie z lekarzem rodzinnym Finałem był koncert w WCK - „Arie Operetkowe”. V. Seminaria Obywatelskie: „Moja trudna miłość do Śląska” „Działania partycypacyjne w architekturze dedykowanej osobom starszym” „Jak być bohaterem - co to jest „zero waste” i jak je wprowadzać w domu” „Niech niosą Cię marzenia na skrzydłach Aniołów” „Cholesterol- jak naprawdę chronić się przed miażdżycą” „Psychiatria i psychoterapia - fakty i mity”
Zwieńczeniem Projektu było śniadanie z władzami miasta- online. Seniorzy dowiedzieli się czym jest budżet miasta, jak wygląda jego konstrukcja i z czego się składa. Jakie kompetencje ma miasto, a jakie powiat. Pokazaliśmy, że potrafimy budować pozytywny wizerunek osób starszych, jako aktywnych mieszkańców miasta i powiatu.
Dzięki udziałowi w Projekcie nauczyliśmy się efektywnie pracować na rzecz seniorów oraz realizować cele społeczne. Pod czujnym okiem dwóch wymagających trenerów, realizowaliśmy zadania z zakresu upowszechniania inicjatyw edukacyjnych, intelektualnych i społecznych. Za motto swoich działań przyjęliśmy słowa J. Quincy Adamsa: „ Jeśli to co robisz, inspiruje innych do tego , by marzyć, uczyć się, robić więcej i stać się kimś lepszym, jesteś liderem.”
Dawne piosenki i zabawy, zarówno te znane w całym kraju, jak i charakterystyczne dla Górnego Śląska mogą cieszyć i dziś. Aby tak się stało trzeba je spisać i utrwalić, by przekazać nie tylko najmłodszym, ale i przyszłym pokoleniom.
Pomysł na projekt "Zaśpiewaj mi babciu" narodził się podczas zajęć dla dzieci, które w wodzisławskich przedszkolach i świetlicach środowiskowych prowadzą wolontariuszki Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (WUTW).
W przedsięwzięciu wezmą udział babcie (liczymy, że ta grupa zostanie uzupełniona także przez dziadków), seniorki z WUTW oraz co najmniej 60 dzieci z czterech świetlic środowiskowych, które wchodzą w skład Wodzisławskiej Placówki Dziennego Wsparcia „Dziupla”, Autorką projektu jest Stanisława Wieczorek.
Projekt jest finansowany w ramach konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Pierwsze spotkanie organizacyjne z wychowawcami świetlic odbyło się 19.09.2018r.
Czas realizacji 03.09.2018 – 30.06.2019.
W kwietniu i maju 2017r. braliśmy udział w projekcie „Odmień dietę przez przypadki Wspomóż leczenie odpowiednia dietą.”
Organizatorem projektu była Poradnia Dobry Dietetyk w Wodzisławiu Śląskim.
W ramach projektu został przeprowadzony cykl wykładów przez dyplomowanych dietetyków o tematyce:
- Właściwe żywienie w cukrzycy typu II – jak przy pomocy właściwego żywienia zapobiec powikłaniom – 21.04.2017 (piątek) godz. - 17:00
- Dieta dla serca - odpowiednie żywienie w chorobach układu krążenia i hipercholesterolemii- 25.04.2017 (wtorek) godz-17:00
- Reumatoidalne zapalenie stawów – czy składniki odżywcze mogą złagodzić stan zapalny? - 28.04.2017 (piątek) godz.- 17:00
- Co zmienia się po 60 roku życia, czyli żywienie dostosowane do wieku – 12.05.2017 (piątek) godz.- 17:00
- Suplementy -czy są niezbędne? Jak je stosować? - 16.05.2017 (wtorek)
Osoby biorące udział w projekcie mogły skorzystać również z indywidualnej, bezpłatnej konsultacji dietetycznej.
Wykłady cieszyły się wielką popularnością o czym świadczyła wysoka frekwencja
Po ostatnim wykładzie uczestnicy projektu zostali poczęstowani pysznym dietetycznym ciastem przez panie koordynatorki Paulinę Hetwer i Lidię Storczewską.
W ramach zadania publicznego „Seniorze, na start po zdrowie . Aktywnośc fizyczna warunkiem dobrej starości” współfinansowanego ze środków powiatu wodzisławskiego w dniu 20 maja 2017 r. zorganizowany został Piknik Sportowy na terenie Rodzinnego Parku „Trzy Wzgórza”
Wykorzystując infrastrukturę tego miejsca zorganizowane zostały następujące formy aktywności – współzawodnictwa sportowego „z przymrużeniem oka” i tak :
- marsz z kijkami nordic walking na czas z podziałem : kobiety/mężczyźni
- marsz z kijkami rekreacyjnie
- gry planszowe Warcaby, Szachy, Chińczyk
- gra w bulle
- przejście przez labirynt na czas
- rozgrywki – tenis stołowy
- strzelanie z łuku
- cwiczenia fizyczne przy muzyce „zumba” dla wszystkich chętnych
- nauka podstawowego układu tańca liniowego – kroki i zwroty jako całośc układu.
Przy realizacji zadania zaangażowanych było 35 wolontariuszy, którzy przepracowali 17 godzin.
W zajęciach aktywnie uczestniczyli członkowie WUTW oraz seniorzy zaproszonych organizacji pozarządowych jak: TKKF Relaks, PTTK Wodzisław Śl. Związku Emerytów i Rencistów, Wodzisławskiego Stowarzyszenia Amazonek, Marklowickiego Stowarzyszenia Kobiet, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Radlinie oraz Stowarzyszenia Nasz Wodzisław.
Była to impreza otwarta dla mieszkańców Wodzisławia Śl. i powiatu wodzisławskiego. Ogólem 150 osób aktywnie spędziło czas wolny na zajęciach sportowych „ z przymrużeniem oka” na świeżym powietrzu oraz rekreacji co z pewnością przyczyniło się do poprawienia kondycji i sprawności fizycznej
Nazwa projektu: „Odmień dietę przez przypadki. Wspomóż leczenie odpowiednia dietą.” Organizatorem projektu była Poradnia Dobry Dietetyk w Wodzisławiu Śląskim
Celem głównym była profilaktyka drugorzędowa i profilaktyka trzeciorzędowa. Projekt dedykowany był osobom obciążonym dużym ryzykiem wystąpienia choroby oraz cierpiącym na schorzenia: kardiologiczne reumatoidalne zapalenie stawów cukrzycę i inne związane z wiekiem.
W ramach projektu został przeprowadzony cykl wykładów przez dyplomowanych dietetyków o tematyce:
- Właściwe żywienie w cukrzycy typu II – jak przy pomocy właściwego żywienia zapobiec powikłaniom – 21.04.2017 (piątek) godz- 17:00
- Dieta dla serca - odpowiednie żywienie w chorobach układu krążenia i hipercholesterolemii- 25.04.2017 (wtorek) godz-17:00
- Reumatoidalne zapalenie stawów – czy składniki odżywcze mogą złagodzić stan zapalny? - 28.04.2017 (piątek) godz- 17:00
- Co zmienia się po 60 roku życia, czyli żywienie dostosowane do wieku – 12.05.2017 (piątek) godz- 17:00
- Suplementy -czy są niezbędne?Jak je stosować? - 16.05.2017 (wtorek) godz-17:00
Osoby biorące udział w projekcie mogły skorzystać również z indywidualnej, bezpłatnej konsultacji dietetycznej,w ramach której wykonane zostały pomiary składu ciała, przeprowadzony został wywiad żywieniowy oraz wydane wskazówki dotyczące proponowanych zmian w obecnym sposobie żywienia wraz z materiałami informacyjnymi dotyczącymi odpowiedniej diety w danym schorzeniu.
Koordynatorzy projektu: Paulina Hetwer, Lidia Storczewska
Daty spotkań muzycznych: 27 II, 27 III, 24 IV, 30 X, 27 XI, 18 XII.2017
Dodatkowo w ramach cyklu spotkań z „wielkimi postaciami a świata muzyki i teatru” gościć będziemy p.Jacka Wójcickiego w dniu 9 czerwca 2017 r.
Miejsce spotkań:sala wodzisławskiego Pałacu Ślubów ul.płk W.Kubsza 2
W programach spotkań muzycznych przygotowano wykonanie wybitnych dzieł instrumentalnych i wokalnych wielkich mistrzów przez sławnych wykonawców z filharmonii i teatrów operowych oraz uczni i pedagogów szkół muzycznych również studentów i absolwentów Akademii Muzycznych.
Oferta skierowana jest do mieszkańców miasta i powiatu a w szczególności do Seniorów
Nasze działanie na rzecz społeczności lokalnej proponuje atrakcyjny program muzyczny,który obok rozbudzenia zainteresowania muzyką symfoniczną,operową i musicalową wzmacniać ma dotychczasowe formy więzi międzypokoleniowej oraz wypełniać czas wolny Seniorom chroniąc ich tym samym przed osamotnieniem.
Wykonawca PROJEKTU : Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy współpracy z Stowarzyszeniem „Nasz Wodzisław”
Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta Wodzisław Śląski.
Koordynator Projektu: Andrzej Płaczek
Projekt „Wiedzieć więcej – rozumieć lepiej”
to zadanie publiczne z zakresu :
Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego - Aktywizacja społeczno-kulturalna seniorów 50+.
Projekt realizowany przez Wodzisławski Unwersytet Trzeciego Wieku , wspierany w realizacji i współfinansowany przez Miasto Wodzisław Śląski.
Projekt realizowany jest od 15 lutego 2017r. a jego zakończenie zaplanowane jest na dzień 31 grudnia 2017 r.
Celem projektu jest :
- kształtowanie u seniorów wrażliwości i postaw otwartych na zmiany społeczno polityczne współczesnego świata,
- poznanie przeszłości, interesujących wątków historycznych w cyklu wykładów „historia jak z filmu”,
- budowanie świadomej troski o własne zdrowie poprzez różne jego uwarunkowania : lekarstwa,suplementy,zioła,zdrowy tryb życia,
- przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, osamotnieniu i bezradności ludzi starszych poprzez zaktywizowanie środowiska lokalnego,
- ukazanie seniorom ciekawych i rozwiających sposobów spędzenia czsu wolnego,
- rozwijanie alternatywnych form budowania więzi społecznych,
- budowanie świadomej postawy obywatela i poczycia własnej wartości.
Zamierzone cele osiągnięte zostaną przez organizowanie cyklu wykładów otwartych dla seniorów mieszkających w Wodzisławiu Śląskim i powiecie wodzisławskim.
Zaplanowane zostało 15 wykładów w 4 cyklach tematycznych:
1) Historia jak z filmu – 3 wykłady
2) Komputer i internet bez tajemnic - 3 wykłady
3) Zdrowie , ile cię trzeba ....... - 3 wykłady
4) Świat – jaki jest? -2 wykłady
Wykłady odbywa się będą w siedzibie Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Informacje o tematyce i terminach wykładów zamieszczane będą na tablicy ogłoszeń w siedzibie WUTW,na stronie www.wutw.pl w zakładce „Proponujemy wykłady oraz w comiesięcznym informatorze „Proponujemy w miesiącu ........”
Koordynatorzy projektu : Jadwiga Holeczek Wojdat , Jadwiga Widenka
W roku 2016 w ramach PROJEKTU „Symfoniczne poniedziałki” zorganizowano sześć koncertów muzycznych w których Uczestnicy otrzymali możliwość poznania solistów-wykonawców nie tylko pod kątem ich prezencji na scenie,ale także w formie rozmowy twarzą w twarz.
Sala wodzisławskiego Pałacu Ślubów-miejsce spotkań muzycznych- gromadziła mieszkańców oraz gościła instrumentalistów,muzyków oraz wokalistów różnych pokoleń grających na wielu instrumentach i o ugruntowanej renomie artystycznej w kraju i za granicą.
Występowali uczniowie szkoły muzycznej,studenci Akademii Muzycznej i jej absolwenci .Ciekawy program zaprezentował wodzisławski chór „Kokoszyczanki”.
Każde z tych spotkań było niezwykłe i nie brakowało powodów do zachwytu.
Wirtuozeria i kunszt każdego z wykonawców budził ogromny podziw publiczności.
Każdy z 6-ciu koncertów tworzył okazję do wejścia w świat wspaniałych wykonań.
Publiczność wychodziła z koncertów spełniona,zachwycona i zachęcona do sięgania po więcej. Wypełniono bowiem lukę imprez z muzyką klasyczną oraz zaspokojono oczekiwania licznego grona fanów tej muzyki. Repertuar koncertów prezentował różne epoki rozwoju klasyki. Każdy koncert uzupełniony był informacją o prezentowanych formach muzycznych oraz o ich kompozytorach. Nie zabrakło ciekawych anegdot związanych z powstawaniem kompozycji oraz z życia prywatnego kompozytorów.
Mieszkańcy mieli okazję wzbogacić swą wiedzę z zakresu historii muzyki,spotkaćz bliska wykonawców-artystów których znają tylko z radia i telewizji.
Sala wodzisławskiego Pałacu Ślubów w ostatni poniedziałek miesiąca o godzinie 18 00 tradycyjnie wypełniona była do ostatniego miejsca.
Koordynator PROJEKTU „Symfoniczne Poniedziałki” Andrzej Płaczek
Działania sekcji wolontaryjnej były realizowane i dofinansowane ze środków programu „UTW – Seniorzy w akcji” w ramach projektu „UTW dla społeczności” – Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
Okres trwania projektu: październik 2015 r. – grudzień 2016 r.
Cele projektu:
- zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu wolontariatu
- przygotowanie organizatorów wolontariatu do współpracy z wolontariuszami i społecznością lokalną
Działania w ramach trwania projektu:
- 3 sesje warsztatów wyjazdowych dla 3-osobowego zespołu
- wsparcie grupy wolontariatu przez animatorów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę” – 2 wizyty na WUTW
· stworzenie planu działania i realizacja działań społecznych
- wizyta studyjna w organizacji wspierającej wolontariat seniorów – w Łodzi– spotkanie z przedstawicielami Fundacji „Subvenio”, wolontariuszkami Telefonu Życzliwości, przedstawicielem Zespołu ds. Seniorów Urzędu Miasta Łódź, spotkanie z grupą wolontariuszy „Aktywni +” działających na rzecz „Domu Międzypokoleniowego Bednarska”. Spotkanie z prezes Stowarzyszenia Edukacji Centrum- Integracja Międzypokoleniowa „Hipokamp” – redaktor naczelną gazety senioralnej „My, M-łodzi Duchem „
- mikrogrant przeznaczony na działania grupy wolontariatu
- spotkanie finałowe
Zrealizowane zadania dot. działań dla społeczności:
- Projekt – „Seniorzy – Seniorom”: integracja z podopiecznymi Domów Opieki poprzez spotkania o charakterze rozrywkowym
- Spotkanie z seniorami z Ośrodka Dziennego Pobytu I Rehabilitacji – „Dom Bez Barier – Maja” w Wodzisławiu Śl. Występ grupy teatralnej „Młodzi duchem” – spektakl pt. „Grunt to rodzinka” oraz grupy wokalnej „Sześćdziesiątki” z WUTW, wspólne śpiewy z uczestnikami spotkania.
- 2 spotkania z seniorami z Domu Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II w Gorzycach – występy grup artystycznych z WUTW: teatralnej „Młodzi duchem” – spektakl pt. „Grunt to rodzinka”, grupy wokalnej „Sześćdziesiątki”- piosenki biesiadne i chóru – wspólne kolędowanie, zespół taneczny – taniec liniowy oraz zespół wokalny z Turzy Śl. i 2 dzieci ze szkoły podstawowej – laureaci konkursu „Godki po śląsku”
- Projekt – „Gotowanie z babcią”: warsztaty kulinarne prowadzone przez wolontariuszki z WUTW z dziećmi z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego – Świetlica Środowiskowa nr 3 – Jedłownik. Celem projektu było rozwijanie umiejętności kulinarnych dzieci oraz międzypokoleniowa współpraca.
- 6 spotkań – warsztaty kulinarne: dzieci wspólnie z seniorami WUTW przygotowywali i degustowali różne potrawy: desery, soki, przekąski, zupy, dania główne
- 1 spotkanie – poznanie sztuki carvingu: wykonywanie dekoracji z warzyw i owoców
- Przygotowanie spotkania z okazji Dnia Matki (zaproszenie mam przez dzieci)
- Zajęcia plastyczne – po zajęciach kulinarnych, dzieci wykonywały rysunki związane z przygotowywanymi potrawami (do książki kucharskiej)
- Uroczyste zakończenie warsztatów wraz z zaproszonymi gośćmi – wręczenie dzieciom nagród : Książek kucharskich i fartuszków z imieniem dziecka.
W projektach: „Seniorzy–Seniorom” i „Gotowanie z babcią” wzięło udział ponad 180 osób.
Koordynator projektu z ramienia
Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” :
Dominik Mosiczuk
Koordynatorki zadań dot. projektu:
Edyta Mężyk
Krystyna Błachut
Włodzimiera Pawliczek
Projekt „To mnie interesuje, tego chcę się dowiedzieć” - to zadanie publiczne w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego realizowane przez Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku , wspierane w realizacji i współfinansowane przez Miasto Wodzisław Śląski.
Projekt realizowany był w okresie od 15 lutego 2016 r. do 15 grudnia 2016 r.
Celem projektu było:
-
kształtowanie u seniorów wrażliwości i postaw otwartych na zmiany społeczno- polityczne współczesnego świata
-
poznanie przeszłość swojego miasta, zabytków i zwyczajów dawnych mieszkańców Wodzisławia.
-
przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, osamotnieniu i bezradności ludzi starszych oraz zaktywizowanie środowiska lokalnego, ukazanie seniorom ciekawych i rozwijających sposobów spędzania czasu wolnego na emeryturze, rozwijanie alternatywnych form budowania więzi społecznych.
-
budowanie świadomej postawy obywatela i poczucia własnej wartości
Zamierzone cele osiągnięte zostały poprzez organizację cyklu wykładów z różnych dziedzin nauki i kultury.
741 seniorów członków WUTW oraz mieszkanców miasta i powiatu wodzisławskiego czynnie uczestniczyło w zorganizowanych 11 wykładach .
Wykładowcami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego oraz miejscowi przedstawiciele nauki i kultury.
Tematyka wykładów :
-
Książe Władysław Opolski – założyciel Wodzisławia i jego następcy
-
Jak życ z cukrzycą ? Cukrzyca – jej typy, dieta
-
Uchodźcy w Polsce czyli nasze postrzeganie inności (wygląd, religia, stereotypy)
-
Rosja – państwo, które na szczęśliwym położeniu zbudowało wielkośc
-
Szlakiem zabytków Wodzisławia, krótka prelekcja, spacer pi Starm Mieście z przewodnikiem
-
Knedle, siemioniotka, eintopf – czyli rzecz o kodzie kulinarnym
-
Julius Roger – zapomniany człowiek spóźnionego renesansu
-
U zródeł tajemnicy zachwytu
-
W przestrzeni dotyku ....
-
Twarze depresji – autorskie spotkanie z inicjatorką akcji społecznej
„Nie oceniam. Akceptuję „
-
Nastroje Świąt Bożego Narodzenia w muzyce i poezji.
Informacje o tematyce i terminach wykładów zamieszczane były na tablicy ogłoszeń w siedzibie WUTW, na stronie www.wutw.pl w zakładce Proponujemy – Wykłady, w comiesięcznym informatorze „Proponujemy w miesiącu ......” , w kąciku Wodzisławskiego Seniora w Gazecie Wodzisławskiej
Koordynatorzy : Jadwiga Holeczek Wojdat
Jadwiga Widenka
Głównym celem projektu było zwiększenie dostępności do kultury wysokiej dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, którzy z różnych powodów (ekonomicznych, komunikacyjnych, mentalnych) nie biorą udziału w w życiu kulturalnym
Zadanie zakładało organizację ośmiu koncertów, które odbyły się w: kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zabytkowym kościele Ewangelicko-Augsburskim i Urzędzie Stanu Cywilnego.
Podczas weekendowych spotkań muzycznych, w okresie październik- listopad 2016 r., uznani polscy wykonawcy z wieloletnim dorobkiem artystycznym, ale także młodzi i utalentowani absolwenci Akademii Muzycznej zaprezentowali różnorodny, repertuar muzyki klasycznej, od muzyki dawnej po współczesną.
Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest partnerem WCK w realizacji założonych celów.
Grupa 15 melomanów wyłonionych spośród słuchaczy WUTW wzięła udział nie tylko w odbywających się koncertach muzyki poważnej ale także w warsztatach muzycznych oraz wyjedzie na koncert do nowo wybudowanej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Opiekunem grupy projektowej z ramienia WUTW była Elżbieta Cichy.
100 lat aktywności – projekt z Programu Rządowego ASOS 2016
projekt zrealizowany przez Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy wsparciu trenerów z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika w okresie od 1.07 – 31.12.2016 .
Celem projektu „ 100 lat aktywności” było:
- podniesienie poziom partycypacji społecznej seniorów,
- doskonalenie kompetencji w zakresie wykorzystania nowych technologii,
- zmiana wizerunku seniora w odbiorze społecznym.
W programie szkolenia przewidziano działania:
- Wyjazdowe warsztaty - tematyka zajęć: kampanie społeczne, finansowanie działalności obywatelskiej, nowe technologie, dziennikarstwo obywatelskie,
( szkolenia wyjazdowe odbywały się w Pszczynie, Cieszynie i Ustroniu) . - Seminaria – wykłady i dyskusje na temat :
- 1.) Kondycja społeczeństwa obywatelskiego
- 2.) Aktywność obywatelska. Szanse i bariery.
- 3.) Żyć pełnią życia – pasje i zainteresowania osób w wieku starszym.
- Wyjazdowe wizyty studyjne – poznanie dobrych praktyk w tym zakresie:
- - wizyta studyjna w Czernicy .
- - wizyta studyjna w Krakowie
- Tworzenie kampanii społecznej, promującej aktywność seniorów.
- Warsztaty interaktywne - komputerowe na temat :
- Internetowe źródła informacji.
- Nowe technologie i nowe media w promocji działań obywatelskich.
- Blogi, dziennikarstwo obywatelskie i internetowe.
Podsumowanie projektu „100 lat aktywności” :
- DZIEŃ DOBRYCH PRAKTYK – seminarium , prezentacje.
- "Aktywność lekiem na całe zło w każdym wieku”.
- „Aktywizacja seniorów w ramach działań Stowarzyszenia " Moje Miasto" z Rydułtów”.
- "Wykorzystanie potencjału osób starszych w obszarze aktywności społecznej i obywatelskiej”
- „Rekomendacje i wnioski wieńczące cykl spotkań z obszaru kondycji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce” .
W systematycznym szkoleniu wzięło udział 12 liderów WUTW.
W seminariach oraz Dniu Dobrych Praktyk wzięło udział łącznie 150 osób.
Koordynator projektu Mariusz Juszczyk
Koordynowanie zadań i wydarzeń projektu
Jadwiga Holeczek-Wojdat
Cele projektu :
- kształtowanie wrażliwości i postaw otwartych na konsumowanie dóbr kultury
- poznawanie historycznego wpływu na rozwój cywilizacyjny ,naukowy i kulturowy naszego kraju
- wzrost wiedzy na temat przenikania się kultur w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego
- podnoszenie świadomości prawnej osób starszych
- upowszechnianie wiedzy o nowoczesnych narzędziach komunikacji i informacji .
Zamierzone cele zostały osiągnięte poprzez organizację cyku wykładów z różnych dziedzin nauki i kultury.
Zorganizowano pięć wykładów w których wzięło udział 120 uczestników.
Wykładowcami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego oraz miejscowi przedstawiciele nauki i kultury .
Wykłady :
- Perspektywy filozofii polityki.
- Seniorzy a nowe technologie informacji .
- Ogrody działkowe i ich prawne uwarunkowania .
- Pałace i dworki w województwie śląskim .
- Broniewski – mity i prawda.
Tematyka wykładów i ich terminy zamieszczone były na stronie internetowej Stowarzyszenia, Facebooku i w prasie lokalnej .
Realizowane w projekcie cele :
- Senior bezpiecznie korzystający z konta bankowego
- Senior bezpiecznie uczestniczący w ruchu drogowym
- Senior bezpieczny na szlaku turystycznym
- Senior posiadający umiejętności niesienia pierwszej pomocy
Uczestnikami projektu było 150 słuchaczy WUTW.
Na zajęciach z informatyki, przy pomocy pracowników banku BGŻ, słuchacze nabyli umiejętność bezpiecznego dokonywania przelewów gotówki na bieżące rachunki i opłaty, zdobyli wiedzę dotyczącą zawierania umów z bankami, zostali zapoznani z bezpiecznymi operacjami bezgotówkowymi na swoich osobistych kontach.
Zaproszeni na spotkanie przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji przedstawili zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, znaczenia noszenia emblematów odblaskowych oraz ostrzegali przed wyłudzeniami „na wnuczka” i informacji o wypadkach bliskich osób oraz sprzedawcami domokrążcami.
Na zorganizowanej przez Zarząd WUTW i MOSIR Wodzisław Śląski „ Majówce 2014 „ ratownicy Oddziału Ratunkowego przeszkolili chętnych uczestników majówki w udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Program zorganizowanej wycieczki „Szlakiem Orlich Gniazd „ zawierał zapoznanie się z teoretycznymi i praktycznymi zasadami poruszania się po szlakach turystycznych.
Dziękujemy za wszelką udzieloną pomoc w realizacji celów i zadań projektu.
Bank BGŻ Agnieszka Żurman
Prezes WUTW Ewa Spas
Czas realizacji: luty – grudzień 2014
Projekt obejmował organizację koncertów otwartych w których uczestniczyli nieodpłatnie mieszkańcy powiatu wodzisławskiego.
Koncertowali artyści o ugruntowanej renomie artystycznej oraz studenci ostatnich lat Akademii Muzycznej w Katowicach.
Repertuar koncertów prezentował epoki rozwoju muzyki światowej, a każdy koncert poprzedzony był informacjami o kompozytorach, formach muzycznych, epoce i anegdotami związanymi z powstaniem danej kompozycji.
Dzięki realizacji zadań projektowych popularyzowano muzykę klasyczną, stworzono możliwość uczestniczenia mieszkańców w koncertach bez konieczności wyjazdu do ośrodków kulturalnych położonych poza granicami powiatu.
Uczestnicy mieli okazję wzbogacić swą wiedzę z zakresu historii muzyki, poznać utalentowanych młodych artystów oraz spotkać artystów, których znali z dawnych lat.
„Symfoniczne poniedziałki” wypełniły lukę w życiu kulturalnym powiatu wodzisławskiego jaką jest brak Teatru Muzycznego czy Filharmonii.
Koncerty odbywały się raz w miesiącu (bez miesięcy wakacyjnych) w sali Urzędu Stanu Cywilnego miasta Wodzisławia.
Wystąpiło 18 artystów, a każdy koncert skupiał od 100- 130 uczestników.
Projekt realizowany ze środków Zarządu Powiatu Wodzisławskiego z zakresu - Ochrona i promocja zdrowia pt. „Profilaktyka broni i chroni, nie pozwala by czas nas dogonił”, zrealizowany od 01. 03 .2014 - 30. 11. 2014 roku.
Główne cele:
- podnoszenie świadomości odziaływania profilaktyki w leczeniu wielu schorzeń, stwarzającej możliwości wyleczenia stanów chorobowych w ich początkowych stadiach
- zachęcania do uczestniczenia w okresowych badaniach profilaktycznych prowadzonych przez lekarzy rodzinnych
- zachęcenie do uczestniczenia w programach prozdrowotnych realizowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia
- podnoszenie wiedzy o problemach takich jak: uzależnienia, sposoby walki ze stresem, o spełnianiu warunków zdrowego życia
- zapoznanie się z zestawem ćwiczeń podnoszących sprawność ruchową
Zorganizowano spotkania z lekarzami o specjalnościach – okulista, kardiolog, ortopeda, nefrolog-urolog, ginekolog, laryngolog oraz jedno spotkanie z przedstawicielem Narodowego Funduszu Zdrowia, warsztaty psychologiczno - terapeutyczne i warsztaty z rehabilitantem. Na spotkaniach uczestnicy mogli bezpośrednio uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące ich problemów zdrowotnych i pozyskać adresy placówek specjalizujących się w leczeniu tych schorzeń. W szczególnych przypadkach zaistniała możliwość umówienia się na konsultacje indywidualne.
Dla uczestników projektu została wydana broszurka z zestawem ćwiczeń usprawniająco - rehabilitacyjnych do indywidualnego ćwiczenia.
W realizowanych zadaniach projektowych uczestniczyło łącznie 477 mieszkańców powiatu wodzisławskiego.
Ewa Spas i Jadwiga Holeczek -Wojdat
Projekt realizowany z programu ASOS edycja 2014 Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej ASOS 2014 - 2020 Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
Projekt pt. - „Szlakiem czterech kultur - jedność w różnorodności „ trwał od 1czwrwca - 31 grudnia 2014 roku .
Zadania projektu :
- cykl wykładów dotyczących kultur mniejszości narodowych - obywateli polskich
- wakacyjny wyjazd studyjny obejmujący zwiedzanie Lublina, Kodnia, Bielska Podlaskiego ,Szlaku Tatarskiego, Białowieży ,Sokółki, Św. Góry Grabarki, Zamościa. Kazimierza nad Wisłą, Sandomierza
- Wizytę studyjną na Krakowskim Kazimierzu
- spotkanie podsumowujące (80 osób.)
- konkursy :literacki, fotograficzny i kulinarny
- spotkania z przedstawicielami Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Lublinie, Bielsku Podlaskim Sokółce, Zamościu ;wymiana dobrych praktyk. W działaniach łącznie uczestniczyło :
- wykłady -200 osób
- konkurs literacki -12 osób
- konkurs kulinarny - 12 osób
- konkurs fotograficzny – 11 osób
Osoby wyróżnione w konkursach otrzymały bony prezentowe do EMPIKU.
Pięknie podsumowały zrealizowany Projekt wyróżnione w konkursie literackim prace uczestniczek wakacyjnej wizyty studyjnej
- pani Danuty Łozińskiej :
„…..Szlak czterech kultur tworzy szereg miejscowości ,położonych przy wschodniej granicy Polski ,związanych historycznie ,architektonicznie oraz religijnie z kulturą judaistyczną ,tatarską, prawosławiem i kulturą rzymskokatolicką. Mimo tej różnorodności ,nacje zamieszkujące te tereny tworzą jedność.
Zrozumieć to zjawisko pozwoliło nam poznanie miejsc zamieszkiwanych kiedyś i obecnie przez Żydów, Tatarów i Białorusinów………..”
- pani Krystyna Pytlik:
„…Widok tysięcy, jeśli nie milionów krzyży na Św.Górze Grabarce, robi niesamowite wrażenie.
Spacerując pomiędzy nimi, doznałam swoistego zatrzymania się w czasie .
Byłam w miejscu, gdzie spotyka się sacrum z profanum ,
Człowiek z Bogiem .
Przeszłość z teraźniejszością .
Cierpienie z radością
I wszystko to zamknięte w krzyżach .
Ludzie potrzebują tego typu miejsc ,aby znaleźć w nich ukojenie czy pomoc ,
Zatrzymać się na chwilę w świecie, który coraz bardziej przyspiesza i pędzi do przodu .
Niepewne czasy towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów.
Nawet teraz, wśród rosnących niepokojów, człowiek szuka ratunku właśnie w takich miejscach jak Św.Góra Grabarka czy Sanktuarium Święta Woda.
I jeśli prawdziwie wierzy, pomoc otrzyma ………..”
Zobacz zdjęcia
Projekt realizowany był w terminie od 1 do 30 października 2014 roku , współfinansowany z przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Cele Projektu pokrywały się z zadaniami programu działalności WUTW takimi jak :utożsamianie się słuchaczy z miejscem zamieszkania -"Małą Ojczyzną",poznawania kultury i tradycji Regionu , działaniu na rzecz ocalania od zapomnienia obyczajów regionalnych ,pamięci o wybitnych Ślązakach i propagowaniu regionalnej wiedzy historycznej .
Słuchacze naszego Stowarzyszenia w większości pochodzą z różnych części naszej Ojczyzny . Przybyli na teren powiatu wodzisławskiego w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kiedy, ,powstawało wiele nowych kopalń węgla.Zapotrzebowanie na pracowników w różnych dziedzinach życia społecznego oraz łatwość w pozyskaniu mieszkania, spowodowały migrację młodych rodzin z dziećmi i osób rozpoczynających swe dorosłe życie . Następowały procesy asymilacji z autochtonami ,przejmowanie zwyczajów regionalnych, wprowadzenie do języka komunikacji określeń gwarowych.
Założeniem Projektu było odnalezienie dawnych regionalnych przepisów kulinarnych ,zmodyfikowanie ich stosując zasady dietetyki ,nabycie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami gastronomicznymi .
W realizacji projektu uczestniczyło 15seniorów i 15uczniów szkół gastronomicznych . Pracowano w grupach dwuosobowych -uczeń i senior .Wspólna praca sprzyjała nawiązaniu wzajemnych serdecznych relacji .Młodzież posiadała wiedzę ogólną ,a seniorzy dysponowali wiedzą praktyczną, co wzajemnie pomagało w wykonywaniu pracy.
Na zakończenie został opracowany folder w którym zamieszczone były "odnalezione " dawne przepisy kulinarne oraz te , które zostały poddane modyfikacji .
Wspólna praca ,planowanie kolejności działań ,organizacja stanowiska pracy , przestrzeganie jego czystości , to wartość dodana jaką wynieśli uczestnicy Projektu.
W opinii Dyrektora placówki oświatowej oraz nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych ,uczestniczący w Projekcie Uczniowie , z większą niż dotychczas motywacją podchodzą do nauki przedmiotów zawodowych. Dzięki wspólnej pracy z Seniorani zyskali potwierdzenie właściwego wyboru drogi zawodowej.
Zobacz zdjęcia
Opiekun Projektu -Ewa Spas
Projekt skierowany do członków WUTW i ich rodzin, mieszkańców miasta, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych .
Celem przedsięwzięcia było:
- popularyzowanie nawyków aktywnego wypoczynku w miejscach rekreacji miasta Wodzisławia Śląskiego,
- propagowanie rywalizacji sportowej, zacieśnianie więzi rodzinnych i międzyludzkich
- przeciwdziałanie wykluczeniu i osamotnieniu seniorów 50+.
W programie przewidziano:
- rywalizacje sportowe indywidualne ( rzut lotkami, strzelanie z łuku i broni sportowej, skok z miejsca, rzut do kosza )
- rywalizację grupową ( gra w dwa ognie i siatkówkę plażową, przeciąganie liny, sztafeta biegowa, bieg z kijkami),
- rywalizacje pokoleniowe (rzeźba z piasku, tor przeszkód, rozgrywki badmingtona ).
Przewidziano możliwość korzystania indywidualnego z rowerów wodnych i kajaków oraz wspinaczkę w parku linowym. Uczestnicy majówki zobaczą pokaz ratownictwa medycznego i pokaz samoobrony.
Zaproszone organizacje pozarządowe będą miały możliwość przedstawienia swojej działalności (stoiska), co przyczyni się do zainteresowania mieszkańców ich działalnością
Na terenie Ośrodka „Balaton” zabezpieczono możliwość zakupu napojów i słodyczy.
Uczestników dowoził autobus. Przewidziano również trasę rowerową, pieszą i pieszą z kijami.
Zwycięscy zawodów indywidualnych nagrodzeni zostali specjalnie zaprojektowanym medalami
Zobacz zdjęcia
MOJE MUZYCZNE FASCYNACJE- spotkanie z Bogusławem Kaczyńskim w Sali Urzędu stanu Cywilnego w dniu 3 lutego 2014 roku.
Projekt skierowany do mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, przybliżył wiedzę o kompozytorach i wykonawcach muzyki klasycznej, ich pracy i ciekawostkach z ich życia osobistego. Działający w strukturach Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Klub Miłośników Muzyki i Teatru zaplanował spotkania ze znanymi postaciami muzyki i teatru.
Na inauguracyjne spotkanie w roku 2014 zaproszenie przyjął i wygłoszenie prelekcji potwierdził Pan Bogusław Kaczyński- znany wszystkim melomanom – dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor wielu programów w TVP.
Zadanie zrealizowano poprzez spotkanie z gościem posiadającym niekwestionowaną wiedzę muzyczną, talent gawędziarski oraz uznany autorytet w dziedzinie muzyki..
Projekt zrealizowany przez Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, współfinansowany ze środków Urzędu Miasta
Zobacz zdjęcia
Członkowie WUTW - 20 osób - brali udział w projekcie Party Senior Spacja, realizowanym przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych a finansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt adresowany był do seniorów 60 + i miał na celu aktywizacjęludzi starszych, wyzwalał ich kreatywność i inspirował do działania. W ramach warsztatów seniorzy uczyli się współczesnych form i sposobów poznawania i kreowania otaczającej rzeczywistości.Poznawali się wzajemnie, odkrywali swoje pasje, zainteresowania,wzbogacali wiedze na temat współczesnego komunikowania się oraz technik ... Służyły temu comiesięczne spotkania i warsztaty prowadzone przez psychologów, specjalistów od marketingu.
Zwieńczeniem 10 miesięcznego projektu były inicjatywy- projekty wybrane podczas konsultacji społecznych i zrealizowane przez wolontariuszy WUTW.
http://www.youtube.com/watch?v=34d8Bp-f94E
Pomysł polegał na wskrzeszeniu tradycji koncertów symfonicznych, jakie przed laty odbywały się w Sali Urzędu Stanu Cywilnego w Wodzisławiu .Dzięki inicjatywie Andrzeja odbyły się 2 koncerty muzyki poważnej (ostatni poniedziałek kwietnia i maja ), w wykonaniu artystów ...W repertuarze tych koncertów usłyszeliśmy utwory znane i nieznane szerszemu ogółowi. Większość z nas wzbogaciła swoją wiedzę muzyczną, przypomniała sobie utwory kompozytorów polskich i obcych.W każdym zkoncertów słuchało muzyki na żywo w pięknej scenerii ok. 70 osób.
W projekcie "Sudety" uczestniczyli mieszkańcy Wodzisławia Śl. w dniach 1-5.05.2013
Program obejmował :
•czynny udział w turystyce górskiej,
•zwiedzanie Teplickiego skalnego miasta, gór Izerskich, Karkonoszy.
•miejscowości Liberec, gdzie poznano piękną architekturę tego miasta.
•Frydlant, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzić zamek Chojnik,
•zwiedzanie zamku i Szklarskiej Poręby.
W ciągu pięciu dni uczestnicy mieli możliwość zaznajomić się z zasadami bezpiecznego poruszania na szlakach górskich. W projekcie udział brało 25 osób.
Inicjatywa "Marsz po zdrowie Włóczykije" miała na celu szkolenie w prawidłowym uprawianiu nordic walking a dzięki temu wykorzystanie walorów zdrowotnych tego sportu dla kondycji seniorów.Odbyło się 5 szkoleń – treningów prowadzonych przez instruktorkę licencjonowaną nordic walking Elżbietę Marek. W formie teoretycznej i praktycznej uczestnicy szkolenia nabyli wiedzę i umiejętności uprawiania chodów nordyckich. Otrzymali również materiały tzw. szkoleniowe.
Przebieg tej inicjatywy był dokumentowany filmowaniem i stanowi pamiątkę ze wspólnie przez Seniorów przeżytych chwil a także pokazuje jak przebiegało szkolenie. Członkowie szkolenia , którzy zadeklarowali swój udział w szkoleniu i brali w nim aktywny udział otrzymali krótki filmik na płytce.
W Liceum Plastycznym w Wodzisławiu ogłoszono konkurs na logo Klubu Włóczykijów . Na konkurs wpłynęło 19 prac. Nagrodzono pracę uczennicy Julii Chodury z I klasy. Logo zwycięskie uzupełnione o napis Klub Włóczykijów zdobi 10 koszulek. Zakupione też
6 kompletów kijów, były one pomocne dla niezdecydowanych „chodzić – nie chodzić. Nie mam kijów ale mogę próbować wypożyczając".
Włóczykije wzięli udział w I MARSZU NORDIC WALKING STUDENTÓW UTW – imprezie ogólnopolskiej pod patronatem Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy. Uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek i certyfikat.
Podsumowując projekt Party Senior Spacja należy złożyć gratulacje autorom tego pomysłu ( młodym ludziom z CRIS,u ) i podziekować im, za wiarę w to, że zobaczyli w seniorzach partnerów aktywnych, kreatywnych, mających swoje marzenia.A te marzenia seniorzy 60+ potrafili wcielić w ...opisane powyżej inicjatywy.
Jak przebiegała realizacja projektu Party Senior Spacja oraz realizacja inicjatywy Marsz po zdrowie Włóczykije, obrazują filmy zamieszczone w naszej galerii.
http://www.youtube.com/watch?v=gUyA4waFDmI
Projekt MAJÓWKA 2013 zrealizowany został z „małych grantów" Prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego .
Główne hasło imprezy: BĄDŹ MĄDRY, PRZYJDŹ , ZOBACZ ,WEŹ UDZIAŁ ‘
ORGANIZATORZY:
- Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
LOKALIZACJA: Ośrodek Sportów Wodnych I REKRACJI „Balaton ‘
IMPREZA OTWARTA DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA
W imprezie wzięło udział:
- 280 mieszkańców Wodzisławia.
- Prezydent Miasta
- Poseł RP Ryszard Zawadzki
- Przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z miast;
- Żory
- Rybnik
- Jastrzębie
- przedstawiciele organizacji pozarządowych miasta Wodzisławia
W programie imprezy przewidziano zmagania sportowe dla dorosłych i dzieci, mecz piłki plażowej, finał ogólnopolskiego marszu nordic walking, rekreację indywidualną, występ zespołu wokalnego z UTW Jastrzębie.
Mieszkańcy miasta mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem działających w mieście organizacji pozarządowych oraz uzyskać bezpośrednią odpowiedź na pytania kierowane do Prezydenta Miasta .
Zwycięzcy rozegranych zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a w kawiarence czekały na uczestników imprezy tradycyjne kiełbaski z grilla.
Dziękujemy Sponsorom, współorganizatorom, członkom WUTW bezpośrednio zaangażowanym w organizację imprezy oraz pani Barbarze Chrobok - która poprowadziła całą imprezę .
EWA SPAS i JADWIGA HOLECZEK-WOJDAT
I SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ - podsumowanie projektu
Czas realizacji projektu : 01.02.2012 do 31.12.2012
Liczba osób uczestniczących w jego realizacji – 615
Zrealizowano następujące zadania:
- Warsztaty psychologiczne - 150 osób
- Wieczór z Kulturą Hiszpańską - 52 osoby
- Herbatka po Rosyjsku - 49 osób
- Majówka w Olzie - 72 osoby
- Rajd Seniorów po Ziemi Gołężyców - 18 osób
- Koncert dla Seniora - 90 osób
- Wieczór wróżb, magii i tajemnic ANDRZEJKI - 58 osób
- Podróż studyjna do Koszęcina i Lublińca - 40 osób
- Konferencja podsumowująca obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób starszych i Solidarności Międzypokoleniowej - 86 osób.
Założone cele zostały w całości zrealizowane. Uczestnicy mieli możliwość poznania kultury polskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej.
Poznawali historię i dorobek zespołu „Śląsk”. Wymienili pomysły na rozszerzenie form działalności własnej na podstawie dobrych praktyk Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Koszęcinie i Lublińcu. Poprzez propagowanie różnych form aktywności, motywowali się do działania na rzecz środowiska lokalnego.
Realizowano zadania w zakresie integrowania i aktywizowania lokalnej społecznośc.i Poprzez popularyzację działalności WUTW przeciwdziałano wykluczeniu społecznemu , rozwijano i propagowano różnorodne formy aktywności seniorów.
Zwrócono uwagę władz i innych organizacji na problemy starzejącego się społeczeństwa.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za aktywne włączenie się do wspólnych działań i pomoc organizacyjną.
Opiekunki projektu : Ewa Spas , Jadwiga Holeczek-Wojdat
Projekt „Żyj radośnie i kulturalnie” realizowany był od stycznia 2011r. do 31października 2011r.
Obejmował:
- sześć wyjazdów na spektakle teatralne: w Bielsku, Katowicach, Gliwicach, Rydułtowach, Krakowie i Warszawie(w których łącznie uczestniczyły 133 osoby.)
- zorganizowane imprezy:
- Spotkanie kolędowe (150 uczestników)
- Wieczór angielski (67 uczestników)
- Spotkanie z kulturą francuską (33 uczestników)
- Turniej sportowy „ Razem z nami młodzi przyjaciele” przeprowadzony w drużynach o składzie mieszanym( 30 słuchaczy WUTW i 30 przedstawicieli młodzieży uczących się w Gimnazjum nr2 w Wodzisławiu Śląskim). Młodzież gimnazjalna oraz słuchacze WUTW ochoczo kibicowali startującym.
- Herbatka „po niemiecku” (45 uczestników)
- Spotkanie z kulturą włoską (45 uczestników)
- Herbatka rosyjska (35 uczestników)
- wycieczki :
- Zwiedzanie Sztolni w Centrum Kształcenia Ustawicznego (23 uczestników)
- Zwiedzanie Giszowca i Nikiszowca (17 uczestników)
- Wycieczka do Krakowa (18 uczestników)
- Wycieczka do Henrykowa, Paczkowa, Skorochowa (46 uczestników)
- Wycieczka do Warszawy (29 uczestników)
- Impreza otwarta dla mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i słuchaczy WUTW (103 uczestników) – Majówka Czyżowicka
Łącznie w zorganizowanych imprezach uczestniczyło 712 osób.
Poznawaliśmy zabytki kultury polskiej, angielskiej, rosyjskiej, włoskiej, francuskiej, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, nowy budynek Opery Krakowskiej, zwiedziliśmy „Sztolnię” w której uczniowie poznają tajniki zawodu górnika, podziwialiśmy architekturę drewnianych kościółków ziemi wodzisławsko-rybnickiej.
Realizacja projektu „ Żyj radośnie i kulturalnie” wsparta była przez miasto Wodzisław Śląski.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu oraz tym, którzy swoją pracą przyczynili się do jego pełnej realizacji.
Uroczyste zakończenie projektu WUTW i Gimnazjum nr 2.
W dniu 23 września 2009 w pięknych salach Urzędu Stanu Cywilnego odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt: „Europejskie wędrówki z Melpomeną”, realizowanego jako zadanie publiczne w ramach środków publicznych miasta Wodzisławia Śląskiego.
W/w projekt realizowany był przez Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Gimnazjum Nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej. Czas realizacji zadań projektowanych: – marzec – wrzesień 2009 roku, a uczestniczyło w nich 342 słuchaczy WUTW i 200 gimnazjalistów.
W projekcie przewidziano udział w trzech spotkaniach muzycznych – Frankofonia – muzyka francuska, muzyka włoska – program przygotowali nauczyciele i uczniowie wodzisławskiej szkoły muzycznej, muzyka hiszpańska - w wykonaniu duetu gitarowego Franciszek i Katerina Wieczorek oraz trzy spektakle muzyczne wyjazdowe – Operetka Gliwicka, Opera Krakowska, Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie.
Na spotkanie podsumowujące realizację zadań projektu, zostało zaproszonych sto osób. Obecni byli Prezydent Miasta Mieczysław Kieca, przedstawiciele organizacji i placówek oświatowych oraz uczestnicy projektu. Przedstawiciele Zarządu WUTW dziękowali za wszelką okazaną pomoc, życzliwość oraz prosili o dalszą harmonijną współpracę. Był także czas na wymianę uwag, wniosków i osobistych podziękowań w miłej atmosferze sali bankietowej przy tradycyjnej kawie i ciasteczku.
tekst: Koordynatorki projektu Ewa Spas, Gabriela Niemiec
W roku 2009 dobiegł końca projekt "Mała Księga Opowieści", który jest akcją, mającą na celu międzypokoleniową współpracę osób z Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 15 w Wodzisławiu Śl. Podczas 5 miesięcznych działań, które głównie opierały się na pracy warsztatowej, uczestnicy projektu tworzyli opowiadania oraz prace plastyczne na określony temat. Pary, które wspólnie układały opowiadania, to osoba 55+ i dziecko. Wspólnie rozmawiały o tradycjach i wartościach wynikających z życia codziennego. Praca zainteresowanych osób i dzieci z grupy przedszkolnej 5-6 latków, odbywała się co tydzień (od października do połowy lutego), w Przedszkolu Publicznym nr 15. Efektem wspólnej pracy jest wydanie "Małej Księgi Opowiadań", w której znajdą się opowiadania i prace plastyczne uczestników projektu - czyli słuchaczy WUTW i przedszkolaków. Książeczka była wypromowana podczas wieczoru artystycznego, gdzie prof. Jerzy Buzek Poseł Parlamentu Europejskiego oraz zespół Vitamns czytali przybyłym gościom opowiadania.
Projekt był dofinansowany ze środków konkursu "Seniorzy w akcji" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"