WIZYTA STUDYJNA W ŁODZI

„Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie” jak mawia A.Stasiuk - „FADO”. Aktywni seniorzy naszego Uniwersytetu udali się więc w dniach 20 – 22.06.br na wycieczkę do Łodzi, połączoną z wizytą studyjną w AHE, której Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Sl. sprawuje pieczę naukową nad WUTW.

Pierwszym punktem programu było spotkanie z władzami uczelni – Panią Wicekanclerz, Panią Rektor oraz Prezydentem - założycielem AHE a także  zwiedzanie uczelni. Akademia istnieje od 1993r. jako niepaństwowa szkoła wyższa, mająca 6 wydziałów zamiejscowych. Studia odbywają się na 23 kierunkach w ramach 3 wydziałów (humanistyczny, artystyczny oraz informatyki, transportu i zarządzania). W ramach uczelni funkcjonuje Polski Uniwersytet Wirtualny oraz UTW.
Kolejnym etapem było zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa, a w nim wystawy wieloformatowych rzeżb opartych na tkaninie, światowej sławy artystki M. Abakanowicz oraz kolekcji Ch. Dior i A. Leja – ikon paryskiej mody.

Drugi dzień rozpoczęliśmy spotkaniem na Placu Wolności z przewodniczką, która zapoznała nas z historią miasta. Łódź to ośrodek akademicki, kulturalny i przemysłowy. Prawa miejskie nabyła w 1423 r. Trzecie co do wielkości miasto Polski pod względem ludności. Posiada 6 uczelni wyższych publicznych i 22 niepubliczne. Do roku 1989 centrum przemysłu włókienniczego i filmowego.
Spacerkiem przeszliśmy ul. Piotrkowską z ławeczką Tuwima, Pasażem Róży – unikalna mozaika luster oraz „Białą Fabryką Geyera”, uznaną za jeden z siedmiu cudów Polski.
Pełni wrażeń wróciliśmy na AHE, aby uczestniczyć w spotkaniu z autorką książki „SREBRNE TABU” z podtekstem” przyjaźń, miłość i seks w wieku dojrzałym” oraz wykład studyjny członkini UTW przy AHE na temat dziejów miasta Łodzi. 

Wieczorem, w pięknej scenerii i w towarzystwie seniorów UTW /AHE Łódź, spotkaliśmy się na Wieczorze Integracyjnym, który upłynął na nawiązywaniu znajomości i wymianie opinii o swoich „ uniwersytetach”. Studenci UTW w Łodzi mówili, że  głównym ich celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dziedzin życia oraz angażowanie się w inicjatywy społeczne, charytatywne i kulturalne. Była też część artystyczna a my staliśmy się dla naszych łódzkich przyjacół nauczycielami tańca i śpiewu.

Nadszedł ostatni dzień zwiedzania z przewodnikiem miejsc odległych, a godnych zobaczenia, a więc: zespół pofabryczny rodziny Scheiblerów a w nim potężna przędzalnia na Księżym Młynie obecnie (lofty) oraz neorenesansowy pałac E. Herbsta (Muzeum Sztuki) i remiza strażacka, zespół pofabryczny rodziny Poznańskich z neobarokowym pałacem Izraela Poznańskiego tzw.łódzki Luwr, obecnie Muzeum Miasta Łodzi oraz Centrum Handlowe Manufaktura. Zafascynowała nas także neogotycka Bazylika Archikatedralna – 100m wysokości.
Czas pożegnać Łódź, miasto któremu W. Reymont poświęcił powieść „Ziemia Obiecana”, a J. Tuwim cykl wierszy „Kwiaty polskie”. Miasto określane mianem „HollyŁódź”.

Podróż ta miała magiczną moc uzdrawiania duszy, zdystansowania się do problemów dnia codziennego, gdyż jak mówił A. Grenda: „ życie to podróż, a podróż to życie”. Seniorze dbaj o to, aby twoje życie zawsze miało sens.

Lodzia Podróżniczka

Za tak udany wyjazd szczególne podziękowania należą się Pani Prezes, która wymyśliła wizytę studyjną, nawiązała kontakt z AHE w Łodzi oraz za jej pośrednictwem ze słuchaczami UTW w Łodzi. Opracowała program trzydniowego pobytu i sfinalizowała go. Pozyskała również środki finansowe na częściowe pokrycie kosztów.

Dziękuję osobiście i myślę, że wyrażam opinię większości uczestników wycieczki. Wisia Widenka

 

Zarząd WUTW informuje, że z uwagi na szkoleniowy wymiar wycieczki do Łodzi i  jej charakter wizyty studyjnej, koszt wyjazdu został dofinansowany ze środków finansowych zewnętrznych, w ramach realizacji celów statutowych WUTW i nie obciążył środków finansowych własnych WUTW.

Jadwiga Holeczek-Wojdat