12.05. 2019 słuchacze Wodzisławskiego UTW ( 28 osób) uczestniczyli w spotkaniu z emerytowanym profesorem uniwersytetu w Pensynwalii dr Wiesławem Grebskim, który przedstawił wykład na temat " Recepta na szczęście" a także mówił o sytuacji osób starszych - emerytów w USA, w zależności od tego, w którym stanie mieszkają i jaki był ich status zawodowy.
Dziękujemy  władzom uczelni Akademii Humamistyczno-Ekonomicznej za zaproszenie.
Dziękuję wszystkim słuchaczom, którzy zaproszenie na spotkanie przyjęli a szczególnie dziękuję naszym "przewoźnikom" : Edycie, Bożenie, Lindzie, Romanowi, Ryszardowi, Eli i drugiej Bożenia.

Jadwiga Holeczek-Wojdat
 
 

Po raz trzeci seniorzy Wodzisławskiego UTW i uczniowie Zespółu Szkolno -Przedszkolnego  nr 7 oraz uczniowie Gimnazjum nr 2 spotkali się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. 
Tematem przewodnim bogatego w atrakcje wydarzenia, było 15-lecie wejście Polski do Unii Europejskiej.
Występy artystyczne seniorów i młodzieży,  konkursy sportowe dostarczające współzawodnictwa i radości, wspólna zabawa polegająca na uczeniu sie wzajemnie od siebie np. tańca, to były te chwile, kiedy w mentalności wszystkich zagubiły sie różnice wieku.

Wspomnieniami tego, co działo się w Brukseli, w chwili przyłączenia naszego kraju do UE, podzielił się z nami  Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskie Centrum Kultury, który w tamtym czasie był świadkiem wydarzeń w Brukseli. Musimy przyznać,że opowieść Pana Krzysztofa była barwna i emocjonalne, jak z pewnością wydarzenia,których był świadkiem.
Potem mieszane grupy seniorów i młodzieży wykonały plakaty, promujące naszą przeszłość i przyszłość w Unii Europejskiej.
I na koniec odśpiewaliśmy hymn europejski, którego seniorzy nauczyli sie w czasie tego wydarzenia.

Smaczny i urozmaicony poczęstunek oraz pamiątkowe pendreiv'y dopełniły dobrze i z pożytkiem spędzony czas.

Koordynatorem wydarzenia była Edyta Mężyk.
Wszystkim biorącym udział w przygotowaniach i obchodach serdecznie dziękuję -  Jadwiga Holeczek-Wojdat

To jeden z tych momentów, ze czujemy dumę i satysfakcję z tego, co robimy, bo ... Każdy może dać z siebie, coś innym

 
11.04.2019  na Oddziale Pediatrycznym Szpitala w Rydułtowach odbyła się uroczystość oddania do użytku Strefy Rodzica i Świetlicy dla dzieci chorych. Świetlica została gruntownie wyremontowana.
A my wyposażyliśmy ą w kolorowe mebelki, stoliczki,szafki, krzesełka i regały. Pogodnego nastroju  temu pomieszczeniu przydały fantazyjne tapety na ścianach.
We współpracy z Fundacją Medhouse zorganizowaliśmy 2.02.2019 r. II BAL CHARYTATYWNY. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszek WUTW, pozyskanym sponsorom i uczestnikom balu spełniliśmy nasze zamierzenie z korzyścią dla chorych dzieciaków. Bawiliśmy sie wspaniale czyniąc przy okazji DOBRO.
Ponownie dziękuję: Sponsorom, Wolontariuszom WUTW i Balowiczom , dzięki Wam wszystkim II Bal Charytatywny zakończył się sukcesem.

Do zobaczenia w lutym 2020 roku na III Balu Charytatywnym !
                                                                                                                         Jadwiga Holeczek-Wojdat

 

6.04.2019 w hali sportowej w Marklowicach odbyła się
VII Edycja Festiwalu Tanecznego Aplauz.
Drużyny zmierzyły się w wielu konkurencjach.

Tańczyło 1200 uczestników, 47 zespołów, 8 kategorii tanecznych.

W kategorii 30+ koleżanki z uniwersyteckiego zespołu tańca liniowego wytańczyły wyróżnienie III stopnia.

Gratulujemy wyróżnienia!


Klub " Gramy w boule"  Wodzisławskiego UTW uczestniczył w imprezie rozpoczynającej  sezon ADI CUP 2019 -Katowice Park Kościuszki 24.03.2019 
Dopiero na bulodromie w Parku Kościuszki w Katowicach uzmysłowiłam sobie, że to poważna dyscylina sportowa wymagająca koncentracji, precyzji, przewidywania i nie wiem, czego jeszcze. Doświadczeni gracze z dokładnością co do cm rozbijali nadzieje na osiągnięcie punktu jednego czy dwóch .
Ale jak to się mówi "Trening czyni mistrza" a więc ... bo apetyty rosną.

"Graliśmy " z najlepszymi, przedział wielku od lat 16 ... 70 +
Umiejętności, kultura osobista, życzliwość i pomoc, to te wartości,  z którymi spotkaliśmy się w kontakcie z mistrzami z Żywca, Myślenic, Katowic, Żor i z wielu innych miejscowości .
Liderowi Klubu Piotrowi dziękuję za aktywność i wraz z nim zapraszam na nasz bulodrom na Trzech Wzgórzach w niedzielę godz. 11:00.
Jadwiga Holeczek-Wojdat

 

Dziękujemy, my organizatorzy: Krystyna B, Edyta M, Bronia K. Stasia W,  Małgosia Ł. oraz pomysłodawczyni Jadwiga HW za przyjęcie zaproszenia na imprezkę integrującą " Prywatka u Babci i Dziadka".

Impreza pierwsza z tej serii ale jakże udana. Przygotowanie pomieszczenia trwało ok.30 min - na zdjęciu : czekamy na gości w pięknie i wiosennie przygotowanej świetlicy szkolnej.Sprzatanie też odbyło się wspólnymi siłami obecnych, i najważniejsze nie było przygotowywania poczęstunku i nie było mycia naczyń po skończeniu imprezki. TAK SIĘ SPRYTNIE URZĄDZIIŚMY !
Dobra zabawa potrzebuje tylko...  takiego samego towarzystwa. Tym bardziej, że wystąpilśmy pod nowymi imionami.

Na wspommieniach, grach z przeszłości, rozpoznawaniem KTO TO ? na starych zdjęciach,wspólnym śpiewaniu oparliśmy naszą imprezę " Prywatka u Babci i Dziadka ". Uczyliśmy sie też belgijki, znanego tańca w grupie. 
Bufet był suto zastawiany i bardzo smaczny, przygotowanymi w domu przez każdego gościa swoim specjalite.

3,5 godz. minęło jak z bicza strzelił . Było wesoło i to nie nasza opinia ale uczestników.
 
Do zobaczenia na następnej !

Śląskie Forum UTW i Politechniki III Wieku zgromadziło przedstawicieli najbardziej aktywnych UTW na Śląsku ale także przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w obszarze polityki senioralnej, polityków, przedstawicieli świata nauki .

Poruszano wiele kluczowych tematów, które są bardzo aktualne lub wręcz palące po tematy przyszłości, bo tak właśnie powinno wyglądać planowanie strategiczne.
Swoimi przemówieniami zaszczycili nas Stanisław Szwed - Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Premier i europoseł Prof. Jerzy Buzek, gospodarz czyli JM Rektor  Politechniki Śląskiej Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, prof. zw. w Pol. Śl. oraz wielu innych znakomitych gości. Nad organizacją i całością spotkania czuwała niezastąpiona prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW – Wiesława Borczyk.
Wodzisławski UTW reprezentowały:  jego prezes Jadwiga Holeczek – Wojdat oraz skarbnik WUTW Małgorzata Łapka.


To niezmiernie ważne, że o problemach seniorów mówią Ci, którzy te problemy znają najlepiej.
Udział w Forum " czynników oficjalnych" świadczy o tym, że jesteśmy na etapie dialogu, w drodze do systemowych rozwiązań. Taką mamy nadzieję.                                                                              

                                                                                                                                 Jadwiga Holeczek-Wojdat

Sezon 2019 gry w bule rozpoczęty. Była kawa, wafelki i nagrody. Pogoda nie rozpieszczała a mimo to zabawa była przednia. Nagrodę sponsorowaną przez sklep SPAR wśród kobiet zdobyła Bronisława, wśród mężczyzn Mirosław, gratulacje. Zapraszam w każdą niedzielę o godzinie 11 na bulodrom w naszym parku Trzy Wzgórza Piotr Krafczyk

W dniach 25-26 lutego odbyła się VI Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu, w której udział wzięło 30 reprezentantów WUTW. Organizatorem tej imprezy jest Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do proponowanych konkurencji z naszego stowarzyszenia zgłosiło się 17 zawodników, którym towarzyszyło 13 kibiców.

 1. Kręgle „curlingowe” na lodzie - konkurencja indywidualna, bez podziału na kategorie wiekowe (Bronia i Piotr Krafczyk).

 2. Bieg narciarski lub bieg z nartami - konkurencja indywidualna z podziałem na kategorie wiekowe i płeć (Nina Domska).

 1. Slalom narciarski - konkurencja indywidualna z podziałem na kategorie wiekowe i płeć (Bożena i Andrzej Kowalczyk, Gerard Krakowczyk i Jerzy Nowak).

 2. Rzut „ śnieżkami do celu”- konkurencja indywidualna bez podziału na kategorie wiekowe (Krystyna Błachut i Grzegorz Fabiańczyk).

 3. Zjazd na dętkach - konkurencja indywidualna bez podziału na kategorie wiekowe (Grażyna Kołodziej i Ryszard Chajek).

 4. Turniej brydżowy - konkurencja zespołowa, bez podziału na kategorie wiekowe i płeć, drużyny 2- osobowe (Jerzy Lisiecki i Jan Kurianowicz).

 5. Nordic Walking połączony z testem wiedzy o Rabce –Zdroju - konkurencja zespołowa, bez podziału na kategorie wiekowe i płeć, drużyny 3- osobowe (Jadwiga Marek, Anna Kuczyńska i Czesława Brudny). I tu – BRAWO, PANIE!!! Zdobyły brązowy medal.

  W bieżącym roku zadaniem uczestników tej konkurencji było przejść wyznaczoną trasę oraz ułożyć hasło promujące rabczańską imprezę. I właśnie oceniane były te slogany. Nasze zawodniczki - autorki zaproponowały następującą rymowankę:

  „Gdy się senior zimą rusza,

  To się zmniejsza jego tusza.

  Raduje się jego dusza

  Bo ma siłę w świat wyruszać”

  Nieobsadzoną przez zawodników WUTW konkurencją był turniej szachowy. A szkoda!

Jest to konkurencja indywidualna bez podziału na kategorie wiekowe i płeć.

W rabczańskiej imprezie uczestniczyliśmy po raz drugi. W ubiegłym roku uplasowaliśmy się na 30 miejscu spośród 34 startujących drużyn z ilością 114. W bieżącym roku zdecydowanie drużynowo zajęliśmy zdecydowanie wyższe miejsce – na początku drugiej dziesiątki. Dokładną informację na ten temat podamy po umieszczeniu komunikatu na stronie RUTW.

Najważniejsze, że wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie: podczas drugiego, sportowego dnia oraz pierwszego dnia Senioriady, podczas imprezy integracyjnej. Odbyła się ona w przepięknym domu weselnym w Sytkowicach „Przystań w Kabanosie”. Przy pysznym jedzeniu (kwaśnica z wędzonym żeberkiem, piersią w oscypku, z ziemniakami i surówkami oraz szarlotką na gorąco i napojach) oraz muzyce góralskiej „na żywo” bawiło się około 400 uczestników spartakiady.

Nasi uczestnicy chwalili nocleg oraz smaczne wyżywienie w Zgromadzeniu Zakonnym Sióstr Franciszkanek.