Zespół teatralny

Krótka historia z teatrem w tle

Teatr ! To magiczne słowo ma w sobie moc przyciągania. A ten teatr jest szczególny! Przyciągnął bowiem w swoje szeregi aktorów, którzy aktywność zawodową mają już dawno za sobą. Seniorzy „Młodzi Duchem”   odnaleźli tutaj swoje (można tak powiedzieć) drugie powołanie. Inicjatorką i pierwszą prowadzącą zajęcia kabaretowe ( bo taką formę teatralną przyjęła grupa na samym początku) była nieodżałowanej pamięci Pani Aniela Tajner. Pod Jej „dowództwem” powstało kilka przedstawień o charakterze komediowo-kabaretowym. Kiedy Pani Aniela zrezygnowała z prowadzenia zajęć Zarząd WUTW powierzył stworzenie nowej grupy, tym razem teatralnej, pani Dorocie Zawada. Począwszy od października 2012 roku Pani Dorota z powodzeniem przewodzi kilkunastoosobowej grupie amatorów, która przyjęła nazwę Teatr „Młodzi Duchem”. Nazwa ta najlepiej oddaje to, co prezentują na scenie aktorzy – amatorzy. Mimo swoich lat, bagażu doświadczeń i niejednokrotnie różnych dolegliwości zdrowotnych Oni wychodzą na scenę i GRAJĄ!. Wkładają w te występy całe swoje serce, zaangażowanie a także jakiś niewielki wkład finansowy. Większość strojów , rekwizytów i dekoracji wykonują bowiem we własnym zakresie. Czasami uda się coś wypożyczyć i tak wspólnymi siłami Młodzi Duchem co roku dają jedno premierowe przedstawienie . Z kilkoma sztukami jeździli nawet na „gościnne występy” do okolicznych szkół i przedszkoli a także do Domu pomocy Społecznej w Gorzycach i ośrodka Maja na Wilchwach. W swoim dorobku Teatr posiada : komediofarsę Ballada Złodziejska; Gdzie jest św. Józef

( Obrzędy bożonarodzeniowe ); Spektakl Bezludna Wyspa; Kopciuszek po śląsku , Grunt to Rodzinka

Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków a ostatnio grane przedstawienie Księżniczka na Ziarnku grochu.. Mocno już dojrzali „aktorzy” uczą się swoich kwestii na pamięć , a potem pod okiem Pani Doroty ćwiczą, ćwiczą i ćwiczą na nie kończących się próbach . Trzeba jeszcze „wkomponować się” w muzykę, efekty dźwiękowe i całą scenografię. W ten sposób powstają naprawdę profesjonalne spektakle. I mimo iż jest to teatr traktowany nieco z przymrużeniem oka to „artyści” wkładają w to całe swoje serce i zaangażowanie. Daje im to bardzo wiele satysfakcji, trening umysłowy, umiejętność współpracy z całym zespołem i bardzo pozytywne nastawienie do świata. Wyzwala także wiele pozytywnych emocji . A Pani Reżyser Dorota Zawada z niekłamaną dumą twierdzi, że jej podopieczni zasługują na Oskara. Widzowie zaś, począwszy od przedszkolaków a skończywszy na mocno dojrzałych odbiorcach reagują bardzo spontanicznie i żywiołowo oklaskują każdą scenę. Teatr bowiem przenosi wszystkich , zarówno grających jak widzów w inny, kolorowy, egzotyczny a czasem nawet magiczny i zaczarowany świat. I to jest piękne !!!

 


Celem działalności zajęć teatralnych jest:

  • aktywizacja ludzi starszych,
  • wykorzystanie ich  potencjału: wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego,
  • zaspokojenie ich potrzeb w  samorozwoju, kształceniu się, zdobywaniu nowych umiejętności,
  • zajęcia są miejscem spotkań z podobnymi do nich osobami, które muszą stawiać czoła wielu problemom,
  • akceptacja ze strony młodzieży, współpraca z nimi
  • stworzenie, nowej pasji, która staje się balsamem dla zbolałej duszy, pozwala ponownie otworzyć się na świat i zaakceptować go takim, jakim jest obecnie pretekst do wyjścia z domu,
  • możliwość ciągłego poszerzania wiedzy, pobudzają do aktywizacji społecznej w interesie jednostki i ogółu,
  • nawiązywanie przyjaźni,
  • rozwój osobowości,
  • stworzenie i umacnianie więzi społecznych,
  • rozwój zainteresowań i osiągniętej wiedzy,
  • przekazanie społeczeństwu osobistych doświadczeń,
  • dalszy, aktywny udział w życiu społecznym.
  • zapełnienie  pustki i samotności poprzez danie poczucia przynależności i umożliwienie przebywania w grupie rówieśniczej.

 



PLAN 2016/2017

1. Wrzesień 2016 – udział w Oświęcimskim Centrum Kultury w ramach III Oświęcimskim Spotkań Artystycznych Seniorów,
2. Październik – styczeń 2016/2017 – praca nad przedstawieniem teatralnym – Królewna Śnieżka – występy dla szkół i przedszkoli wodzisławskich w WCK – styczeń, luty – ( Dom Opieki Gorzyce, Ośrodek na 1 Maja)
3. grudzień 2016 - Mikołaj w Przedszkolu nr 5
4. Luty 2017 – praca ( plany) nad przedstawieniem teatralnym – Zemsta – Fredry – z myślą o Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów,
5. W międzyczasie planujemy występy dla dzieci w szpitalach, przedszkolach, żłóbkach – krótkie przedstawienia dla dzieci – projekt

 

 

 

 

 

Nazwa teatru : „MŁODZI DUCHEM”


Spektakl "KOPCIUSZEK" - luty 2015

http://www.youtube.com/watch?v=2Y7VPXnfIyM



Spektakl "BEZLUDNA WYSPA" - 6.10.2014

 

http://www.youtube.com/watch?v=1LX4sg05Dzk




Spektakl – kabaretowy pt.  - „Gdzie jest święty Józef – czyli kolędowanie po naszemu.” Marii Schejbal – innowacje Dorota Zawada – Pniak.
Przedstawienie mówi o teraźniejszości i przeszłości związanej z przygotowaniami świątecznymi przed świętami Bożego narodzenia ludzi w średnim wieku. Jest to przedstawienie mówiące o śląskich tradycjach, o zanikaniu ich we współczesnych domach, o braku wspólnych wielopokoleniowych wigiliach, szacunku dla starszych i przeniesieniu życia młodych ludzi do Internetu, o zakupach w wielkich supermarketach i o tym iż w chwili obecnej Boże Narodzenie zaczyna się w październiku.    

Obsada:

 

  1. Zeflik - Stanisław Gorzowski
  2. Hajnuś - Waldemar Kowalczyk
  3. Antek- Teresa Żmijewska
  4. Frida - Bożena Kucza   
  5. Gertruda - Monika Widz  
  6. Erna – Mirosława   Pawliczek        
  7. Zyta – Daniela Żeber


Planowany występ zespołu – 15 stycznia.

 

http://www.youtube.com/watch?v=dBPgN0Ow7K0



                  Spektakl – komediofarsa w trzech aktach  - „ Ballada złodziejska, czyli pomieszanie z poplątaniem” premiera 15 kwietnia 2013 - Agata Zeliszek – inowacje Dorota Zawada – Pniak.
Przedstawienie mówi o codziennym życiu ludzi w średnim wieku, o zawodzie złodzieja – przedstawia go jako normalnego człowieka, który traktuje złodziejstwo jak swoją pracę. Spektakl odzwierciedla przeróżne perypetie tego zawodu w sposób komediowy. Każdy akt jest traktowany jako oddzielna scena z życia, łączy je tylko droga powstawania przedstawienia teatralnego – czyli począwszy od autora, recenzenta po reżysera.
                   W spektaklu bierze udział około 10 osób – aktorów, którzy własnymi siłami są na dobrej drodze stworzenia tej komediofarsy.
                   Przedstawienie planujemy na marzec – kwiecień w zależności od możliwości uczestników. Czas trwania spektaklu – około 40 min.
 

http://www.youtube.com/watch?v=wJlNtifBMEQ