SPRAWOZDANIE Z WYPOCZYNKU ZE ZWIEDZANIEM - KRYNICA MORSKA

Ten kto żyje- widzi dużo,

Ten kto podróżuje – widzi więcej „

/przysł.arabskie/

Z myślą o tych, którzy kochają odkrywać nowe miejsca, poszukiwać niezwykłych krajobrazów i fascynujących zabytków , WUTW zorganizował w dniach 28.08. -4.09.2021r. wyjazd

do Krynicy Morskiej połączony ze zwiedzaniem ciekawej okolicy.

Grupa Seniorów naszego WUTW dotarła w pierwszej kolejności do Chełmna – miasta zakochanych, zwanego małym Krakowem lub polskim Carcassonne.

Sercem miasta jest rynek z zabytkowymi kamienicami, Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Ratuszem, do którego przymocowany jest „pręt chełmiński”, czyli średniowieczny metr.

W obrębie murów miejskich zachowało się 6 kościołów, najważniejszy to Kościół WNMP z relikwiami Św. Walentego. Godnym zobaczenia jest także Park Miniatur Zamków Krzyżackich.

Docelowym punktem naszego wyjazdu była Krynica Morska. Miasto leży na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym. Miejscowość turystyczna, z portem i 4 przystaniami morskimi oraz letnim kąpieliskiem.

Obszar lądowy Krynicy M. znajduje się w całości w Parku Krajobrazowym „ Mierzeja Wiślana” Korzystaliśmy z wypoczynku oraz zwiedziliśmy najwyższą Wydmę Mierzei Wiślanej - „Wielbłądzi Garb”, z którego widok rozciąga się na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Podjechaliśmy także nad budowany kanał żeglugowy „Nowy Świat”- przekop łączący drogą morską Zalew z Zatoką. Jego celem jest skrócenie drogi morskiej o ok.100km, omijając cieśninę Pławską na terytorium Rosji.

Statkiem z Krynicy M. wyruszyliśmy w rejs do Fromborka – miasta Kopernika.

W 1275r. Biskup Warmiński Fleming przeniósł tu Kapitułę z Braniewa i wybudował Katedrę NMP.

Na Wzgórzu Katedralnym jako kanonik żył i pracował w latach 1510 – 1543 M. KOPERNIK.

Tutaj opracował dzieło swego życia : „ O obrotach sfer niebieskich”, które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. W roku 1948 udostępniono Muzeum M. KOPERNIKA.

Zabytki Fromborka to:

  • Zespół Katedralny na Wzgórzu

  • Bazylika Archikatedralna NMP i Sw. Andrzeja (tu wysłuchaliśmy koncert organowy)

  • Wieża Radziejewskiego / wahadło Foucaulta/

  • 6 kanonik i Centrum Kanoniczne

  • Kościół Św. Mikołaja

Po jednodniowym odpoczynku na plaży , cytując przysłowie chińskie „ lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy” udaliśmy się do Malborka. Miasto w 1250 r. Sambor podarował Zakonowi Krzyżackiemu. Krzyżacy w 1274r. wznieśli silną Fortecę pw. Marii i w 1280r przenieśli tu Konwent Zakonu. Zamek otoczony został murami obronnymi z basztami , bramami i fosami. Składa się z 3 oddzielnych zamków: Wysokiego, Średniego i Niskiego zw. Podzamczem.

W obrębie murów działał tzw. Szpital Jerozolimski oraz Szkoła Łacińska. W LATACH 1309 – 1454 Malbork stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu . Własnością króla Polski Zamek został w 1454 na podstawie aktu inkorporacji Prus do Korony. Godny uwagi w Malborku jest Ratusz, wzniesiony na planie trójkąta.

Kolejną perełką architektury na nasze drodze stał się Gdańsk oraz oraz Archikatedra Oliwska.

Jest to najdłuższy kościół cysterski na świecie. Posiada 23 ołtarze oraz wspaniałe organy, zaprojektowane i zbudowane w latach 1763-1789, ozdobione rzeżbami rokokowymi i wyposażone w elementy ruchome. Wysłuchaliśmy 20 min. koncertu organowego. Godny uwagi był także Ogród Botaniczny z Pałacem Opatów.

I wreszcie Gdańsk – miasto u ujścia Mołtawy do Wisły, o tysiącletniej historii, jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Na Głównym Mieście| : Bazylika Mariacka NMP / największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie/, Ratusz, Dwór Artusa, Pomnik Neptuna. Na Starym Mieście: Wielki Młyn, Kościół św.Katarzyny, Ratusz Starego Miasta.

W gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu.

Do ważnych miejsc należy Westerplatte oraz Twierdza Wisłoujście.

Czas szybko upływa. Zbliżamy się do końca naszej wyprawy. W drodze powrotnej zwiedzamy Grudziądz. Miasto lokowane w 1291 r. na prawie chełmińskim. Zabytki miasta znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego:

  • mury miejskie z Bramą Wodną

  • na Wzgórzu Zamkowym pozostałość zamku krzyżackiego z XIII w.

  • kamienice, spichrze, cytadela

  • barokowy zespół poklasztorny benedyktynek

  • Bazylika Kolegiacka Św. Mikołaja oraz zespół pojezuick

Z wieży na Górze Zamkowej codziennie w południe odgrywany jest hejnał grudziądzki.

Żegnamy Grudziądz, udając się do swoich pieleszy.

Jesteśmy wypoczęci i bogatsi o nowe doznania, gdyż jak mówi Anita Densai : każde miejsce, które odwiedzasz, staje się w jakiś sposób częścią Ciebie .”

Lodzia ,